Yükleme rampalarında iş güvenliği açısından uygulanan teknik uygulamaların etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of technical applications applied in terms of occupational safety in loading ramps
- Tez No: 662338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sevkiyata dayalı birçok sektörde rampa uygulaması ortak bir uygulama olup teknik tedbirlerin sınırlı kalması sebebiyle bazı iş güvenliği riskler kabul edilebilir olarak bırakılabilmektedir. Bu risklerin iyi yönetil-memesi sonucu ölümcül kazalar gözlenmektedir. Bu tezin amacı öncelikle rampalarda meydana gelen kazalar araştırılması, örnek bir rampa üzerinde yapılan değerlendirme sonucu risklerin belirlenmesi, S.T.O.P (Substitute, Technical, Organizational, Personal Protection) hiyerarşisi ile teknik tedbir ağırlıklı çözümlerin araştırılması, örnek uygulamalar üzerinden etkinliğin hesaplanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In many transport related sectors, ramp application is a common application and due to the limited technical measures, some occupational safety risks can be left as residual risk. If these residual risk are not managed, fatal accidents can be happened. The aim of this thesis is primarily to investigate accidents occurring on the ramps, to determine the risks as a result of the evaluation carried out on a sample ramp, to investigate the technical precautionary solutions with S.T.O.P (Substitute, Technical, Organizational, Personal Protection), and to determinate the effectiveness through sample applications.