Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Optical coherence tomography angiography assessment of patients with Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 971996
  2. Yazar: ÖMER FARUK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabetes mellitus, mikrovasküler komplikasyonları ile görme kaybına yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu komplikasyonlardan diyabetik retinopati (DRP), özellikle erken evrelerde asemptomatik seyretmesi nedeniyle erken tanı yöntemlerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Optik koherens tomografi anjiyografisi (OKTA), retina ve koroid mikrovaskülatürünü invaziv olmayan şekilde katmanlı olarak görüntüleme imkânı sunar. Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabetli hastalarda DRP varlığına göre maküla kalınlığı, yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) parametrelerini değerlendirmek ve kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 89 katılımcının toplam 178 gözü dahil edildi. Katılımcılar; sağlıklı kontrol grubu, DRP bulgusu olmayan diyabetik grup ve DRP bulgusu olan diyabetik grup olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm katılımcılarda DRI OCT Triton® cihazı ile maküla kalınlığı, YKP/DKP vasküler dansite değerleri, foveal avasküler zon (FAZ) alanı, çevresi ve dairesellik değerleri ölçüldü. Görüntü kalitesi yetersiz olan OKTA taramaları analiz dışı bırakıldı. İstatistiksel analizler SPSS 30.0 programı ile yapıldı.DRP grubunda maküla kalınlığı artarken, YKP ve DKP vasküler dansite değerlerinde azalma saptandı. Ayrıca, DRP varlığında FAZ alanı ve çevresi genişledi, dairesellik indeksi azaldı. HbA1c düzeyleri ile vasküler parametreler arasında anlamlı korelasyonlar belirlendi. OKTA, tip 2 diyabetli bireylerde erken mikrovasküler değişikliklerin noninvaziv değerlendirilmesi için değerli bir yöntemdir. DRP'nin erken evrelerinde bile YKP, DKP ve FAZ parametrelerindeki değişiklikler saptanabilmektedir. Bu bulgular, diyabetik hastaların rutin takibinde OKTA'nın tamamlayıcı bir görüntüleme aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a major public health problem that can lead to vision loss through microvascular complications. Among these, diabetic retinopathy (DRP) is particularly significant, as it may remain asymptomatic in early stages, necessitating the development of reliable early diagnostic tools. Optical coherence tomography angiography (OCTA) provides noninvasive, layer-specific imaging of the retinal and choroidal microvasculature. This study aimed to evaluate macular thickness, superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) parameters in type 2 diabetic patients with and without DRP, and to compare them with healthy controls. A total of 178 eyes from 89 participants were included. Subjects were divided into three groups: healthy controls, diabetic patients without DRP, and diabetic patients with DRP. Using the DRI OCT Triton® device, macular thickness, SCP/DCP vascular density, and foveal avascular zone (FAZ) area, perimeter, and circularity were measured. OCTA scans with insufficient quality were excluded. Statistical analyses were performed using SPSS 30.0.In the DRP group, macular thickness increased, while SCP and DCP vascular density decreased. Furthermore, the presence of DRP was associated with enlargement of FAZ area and perimeter, along with a reduction in circularity index. Significant correlations were found between HbA1c levels and vascular parameters. OCTA is a valuable noninvasive tool for detecting early microvascular alterations in type 2 diabetic patients. Even in the early stages of DRP, measurable changes in SCP, DCP, and FAZ parameters can be identified. These findings support the integration of OCTA as a complementary imaging modality in the routine monitoring of diabetic patients.