Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının iş stresi ve tükenmişlik düzeylerinin internet bağımlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of work stress and burnout levels of Aydın Youth and Sports Provincial Directorate employees on internet addiction
- Tez No: 662413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının iş stresi ve tükenmişlik düzeylerinin internet bağımlılığına olan etkisi ve bazı değişkenlere göre aradaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan bireylerin iş stresi ve tükenmişlik düzeylerinin internet bağımlılığıyla ilişkisinin ve demografik değişkenlere göre incelenmesinin belirlenmesi amacı ile ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan verilerin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”, Hause ile Rizzo (1972) tarafından oluşturulan ve Efeoğlu (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“İş Stresi Ölçeği”, Tükenmişliğin ölçülmesi için araştırmada Maslach ve Jackson (1981) tarafından oluşturulan ve Ergin (1992) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve Günüç ile Kayri (2010) tarafından oluşturulan“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışan 93 erkek ve 88 kadın olmak üzere toplamda 181 kişi katılmıştır. Yapılan araştırmanın sonunda edinilen bulgulara göre iş stresi ve tükenmişlik düzeyleri arttıkça internet bağımlılığı düzeyinin de arttığı sonuca varılmıştır. Ayrıca demografik değişkenler ile iş stresi, tükenmişlik ve internet bağımlılığı arasında da anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effect of work stress and burnout syndrome levels of Aydin Youth and Sports Provincial Directorate on internet addiction and the between them according to some variables was aimed. Relational scanning model was used in order to determine the relationship between work stress and burnout levels of individuals working in Aydin Youth and Sports Provincial Directorate with internet addiction and to examine them according to demographic variables.“Personel Information Form”for the collection of data created by the researcher,“Work Stress Scale”created by Hause and Rizzo (1972) and adapted to Turkish by Efeoğlu (2006) was created by Maslach and Jackson (1981) in the study to measure burnout by Ergin (1992).“Maslach Burnout Scale”and“Internet Addiction Scale”created by Günüç and Kayri (2010) were used. Data of study, a total of 181 people, 93 men and 88 women working under Aydın Youth and Sports Provincial Directorate, participated. According to the findings obtained at the end of the research, it was concluded that as work stress and burnout levels increase, the level of internet addiction also increases. In addition, significant differences were found between demographic variables and job stress, burnout and internet addiction.