Production of the Taiwanese identity: The role of the Sunflower Movement
Tayvan kimliğinin üretimi: Ayçiçeği Hareketinin rolü
  1. Tez No: 662414
  2. Yazar: CAROL CHIA JUNG LIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÇALKIVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez, Ayçiçeği Hareketi adlı geniş kapsamlı bir sosyal hareketin arkaplanını sunmayı ve mevcut Tayvanlı kimliğini analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışmada, 2014 yılındaki Ayçiçeği Hareketi tarafından“Çin Karşıtı”ve“demokrasi”temelli iki bakış açısı üzerinden sağlamlaşan yeni bir Tavyanlı kimliğinin ileri sürüldüğünü iddia ediyorum. Araştırma üç ana noktayı ele alıyor:“Ayçiçeği nasıl bir Tayvanlı kimliği inşa ediyor ve gösteriyor”,“Tayvanlı kimliği daha önce neden çelişkiliydi”, ve“Çelişkili ve karmaşık Tayvanlı kimliği, Tayvan'ın uluslararası görünümünü nasıl etkiliyor”? Tez, dergi makaleleri, haber bültenleri ve anketler gibi kaynaklardan yararlanarak bu soruları cevaplandırmak için tüm evarımsal yöntemi kullandım. Ulusal kimliğin, modern zamanlarda devletlerin egemenliğiyle yakın bir ilişki paylaştığına inanılıyor. Bir devletin“kendini tanımlama”yeteneği kaçınılmazdır. Tayvan örneğinde, bağımsız statüsü belirsizdi. Tayvan fiili bağımsızlık uygulamasına rağmen, yalnızca dünya çapındaki az sayıdaki müttefik tarafından de jure bağımsız olarak tanınmaktadır. Tayvanlı kimliği“Tayvan”teriminde belirsizdi. Kimlik, özellikle ulusal kimlik, Tayvanlı insanlar için karmaşık bir konu olmuştur. Ulusal kimliğin kendisi birçok faktörden etkilenir. Bazı akademisyenler kimliği karşılıklı soy ile ilişkilendirirken, diğerleri ulusların“hayali topluluklar”olduğunu ve böyle bir topluluk duygusu, tarihi, kültürü ve yoldaşlık duygusu oluşturmanın paylaşılan kimlik. Çin, Japonya ve Filipinler'in yanında ada devleti olan Tayvan, birden çok hükümet tarafından yönetiliyordu. Nüfusu, Han Çinlilerden, Hollandalılardan Avustronezya halkına kadar zengin bir etnik geçmişe sahiptir. Çeşitli kültürel tanıma ve tarihsel geçmişe sahip olan Tayvanlılar için ulusal kimlik konusunda tek bir tanımın olmaması şaşırtıcı değildir. Çin ile egemenlik anlaşmazlığı yaşayan Tayvan, geçmişten farklı kimliklere sahip. Tayvanlı kimliği coğrafi unsurlara ve siyasal baskılara dayalı olarak tarih boyunca Japonlardan Çinlilere diğer devletlerin kimlikleriyle karıştırılmıştır. Tayvan kimliğinin tüm farklı kavramları arasında, tek bir“daha büyük Çin kimliğinin”parçası, Tayvan'ın mevcut egemenliğini ve uluslararası statüsünü doğrudan etkiler.“Biz Tayvanlılar”ve“Çinliler”arasındaki muğlak tanımlama, belli ölçüde Tayvan'ın uluslararası arenada görünümünü etkilemektedir.“Biz Tayvanlılar ve Çinliler”fikri Tayvan toplumunda bulunmaktadır. Tayvan güçlü bir benlik iddiasından yoksundu ve toplum içerisindeki kimlik çatışmasından muzdaripti. Büyük ölçüde adada birbiri ardına çeşitli yabancı rejimlerin tarihçesi nedeniyle, toplu bir“Tayvanlı”fikri geç ortaya çıktı. Tayvan'daki ana nüfus, Çinli atalarının kökenine bağlı kalırken, yabancı rejimler de Tayvanlılara yabancı kimlikleri uyguladı.“Tayvan”ve“Tayvanlı”fikri, belirgin etnik ve sınıf farklılıkları Tayvanlı farkındalığı için güçlü unsurlar haline geldiğinde Japon sömürge kontrolü sırasında ortaya çıktı. Bununla birlikte, yeni ortaya çıkan kimlik duygusu zayıftı ve hala önceki rejime ve Tayvan'daki yüksek kültürün atalarına dayanan Çin ulusu üzerinde geniş bir tanıma çerçevesi altındaydı. Avustronezyalılar, Çinliler, Hollandalılar ve Japonlar'dan farklı etnik kökene sahip insanlar bugün Tayvan toplumunu inşa ediyor. Hollanda, Çin ve Japon rejimleri altında yönetilmek, Tayvan halkı için eşsiz bir geçmiş deneyim haline geliyor. Farklı rejimlerden kültürleşmenin etkileri Tayvan toplumunda da bulunabilir. Etnik köken, tarihi özelliklerden kültür alanlarına kadar,“Çin halkı”hiçbir zaman“Tayvan”ın tamamını temsil edemez.“Tayvan”ı temsil eden bir Tayvanlı kimliğinin ortaya çıkmasının dönüm noktası, Tayvan halkının kendi içlerinde var olan benzersiz ve farklı kültürel ve sosyal gelişmeleri fark ettikleri ve dahası, önemi fark ettikleri zamandır. Tayvan'ı Çin'e kaptırmaktan. Kolektif bir Tayvan kimliği, iki büyük sorunla karşı karşıyadır:“toplumda çoğullaşma”ve“siyasi kimlik (Tayvanlı) ile kültürel kimlik (Çin) arasındaki kendi kendine çelişki”. Çelişki“Çinli olarak yaşayıp Çin kültürel varlıklarına değer gösterip”,“Tayvanlıların Çinli olmadıkları gerçeğinin farkına varmalarından”kaynaklanıyor. Ayrıca, bu çelişki Tayvan'ın de facto bağımsız bir devlet olarak konumunu tehlikeye atarken, sesini dezayıflatıyor. Zaman geçtikçe Tayvan toplumu, Çin kimliğinin getirdiği karmaşanın etkisinin farkına vardılar. Ayrıca, kültürel kimlik ile siyasal kimlik arasındaki fikirlerin ve farklılıkların da farkındalar. Tayvanlılar, Tayvanlı kimliğindeki temel çelişkiyi anladılar ve eşsiz toplulukları tarafından benim senen inancın farkına vardılar. Ayçiçeği Hareketi Çin tarafından gerçekleştirilen bariz saldırılar da dahil olmak üzere bir dizi siyasi hareketin ardından ortaya çıktı. Bunun sonucunda, Tayvanlılar kendileri için seslerini yükseltmeyi ve Tayvan'ı net bir şekilde tanımlamayı seçtiler. Ayçiçeği Hareketi, Tayvan'ın giderek güçlenen komşusu Çin tarafından uzun süredir baskı altında tutulduğu bir dönemde ortaya çıktı. Çin ve Çin yanlısı Kuomintang parti arasındaki işbirliğiyle birlikte Tayvanlılar, Çin'in yaklaşan siyasi taleplerinden artan tehditler aldı. Usul meşruiyetinin ihlaline dayanan zorla onaylanan bir boğazlar arası ticaret paktı, yüz binlerce protestocuyu öne çıkmaya ve Çin'e karşı direnişini göstermeye sevk etti. Demokrasi, 1990'larda kabul edildiğinden ve benimsenmesinden bu yana Tayvan sivil kültürünün önemli bir yönü olmuştur. Yüzyıllar süren sömürge yönetiminin ardından Kuomintang'ın tek partili askeri yönetiminin ardından Tayvan demokrasinin değerini vurguluyor ve Çin'den en büyük farkı olarak görüyor. Tayvanlılar için ve özellikle de doğrudan tek parçalı askeri yönetim deneyimi olmadan büyüyen genç nesil için, demokrasi savunmaya değer bir değerdir. Ticaret karşıtı bir pakt gösterisiyle başlayan bir toplumsal hareket, aslında Tayvanlıların benimsediği ve duymak istediği ortak fikirlere sahipti. Ayçiçeği Hareketi ayrıca Tayvanlı kimliği hakkında önemli bir fikir ortaya çıkarıyor. Tayvan, Çin değil. Tayvanlı, Çinli değil. Tayvan toplumu her zaman 'Tayvanlılar Çinlidir' algısına sahip olsa ve uluslararası toplum bu konuşma nedeniyle Tayvan'ı Çin'in bir parçası olarak kabul etse de, Tayvanlılardan 'Çin' tanımı bugünlerde Çin Halk Cumhuriyeti'ni temsil etmemektedir. 'Çin' terimi farklı anlamlar taşıyabilir. Bazı Tayvanlıların uğruna mücadele ettiği 'Çin', eski Çin Cumhuriyeti'ni temsil ediyor, komünist tek partili Çin Halk Cumhuriyeti değil, dünyadaki çoğu milletten daha genç ve yerini şiddetli güçle aldı. Ayçiçeği, dünyaya Tayvanlıların sesini getiren uzun zamandır inşa edilmiş Tayvan kimliğinin bir ürünüdür. Tayvan'ı görünce, yabancı güçler içeride yaşayan Tayvanlılar yerine Çinliler görüyor. Tayvanlıların kimlikleri üzerinde kolektif güçlü bir sese sahip olmadıkları gerçeğini yansıtıyor. Gerçek şu ki Tayvanlılar, kendi Tayvanlı kimlikleri konusunda sağlam bir duruş sergilemek için kültürel kimlik ile siyasi kimlik arasındaki çelişkinin içine hapsolmuşlardı. Tayvanlılar üzerinde hak iddia etmek, ille de tarihsel kökenlerden vazgeçmek anlamına gelmez. Aslında, bu değişmez tarihsel gerçekler ve deneyimler ve bunların üzerine inşa edilen değerler, kimlik unsurlarıdır. Belirleyici nokta, Tayvanlıların onları nasıl algıladığı ve tanımladığıdır. Tayvanlılar için en önemli fikir toplum tarafından Ayçiçeği Hareketinden gosterilmektedir. Ayrıca, Tayvan'ın Çin'den 'Çinli' olarak tanınmasına ilişkin büyük yanlış anlaşılmayı da düzeltir. Demokrasinin değeri ve insanların Tayvanlı milletlerine karşı duruşları, eylemler ve sözlerle Sunflower aracılığıyla yerine getirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce the background and analyze the latest Taiwanese identity from a large-scale social movement called the Sunflower Movement. I argue that a Taiwanese identity strengthened on the two standpoints of“anti-China”and“democracy”has been revealed by the Sunflower of 2014. The research is discussing three main points: How is Taiwanese identity constructed and demonstrated by Sunflower, why Taiwanese identity was previously conflicted, and how the contradicted and confusing Taiwanese identity affects Taiwan's international status. I use the inductive method to answer those questions using resources such as theses, journal articles, news reports, and survey polls. Taiwanese identity was mixed with other states' identities from the Japanese and the Chinese throughout history based on geographical facts and political suppression. The ambiguous distinction between“us Taiwanese”and“them Chinese”affects Taiwan's status in the international community. The idea of“we Taiwanese and Chinese”also exists. Taiwan lacks a strong self-claim and suffers from an identity contradiction within society. The contradiction arises from“living as Chinese and valuing Chinese cultural assets”but“noticing the crucial fact that Taiwanese are not Chinese.”Moreover, the contradiction jeopardizes Taiwan's position as a de facto independent state and weakens its voice. As time goes by, Taiwanese society learns the impact of holding a confusing Chinese identity. They are also aware of the ideas and differences between cultural identity and political identity. The Taiwanese understand the main contradiction of Taiwanese identity and recognize the belief embraced by their unique community. The Sunflower movement happened after a series of political movements including obvious encroachments from China. The Taiwanese chose to speak up for themselves and clearly define Taiwan during the Sunflower Movement.