Üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerinin belirleyicileri: Adana ili örneği
The determinants of university students happiness: Case of Adana
  1. Tez No: 662570
  2. Yazar: MERVE MAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geçmişten bugüne önemli bir kavram olan mutluluk bütün insanlığın hep ulaşmak istediklerinin başında gelmektedir. Ne var ki mutluluğu tanımlamak tarih boyunca kolay olmamıştır. Bu çalışmayla da bu kavram üzerine detaylı bir araştırma yapılmış olup konu ile ilgili probleme de ışık tutulmak istenmiştir. Araştırmada, Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin mutluluk düzeyleri incelenmiş, mutluluğun etkileyen faktörlerin neler olduğu ortaya konulmak istenmiştir. Çalışma başlıca dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve sınırlılıklarından bahsedilerek çalışmanın alt yapısı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, mutluluk kavramı detaylı bir şekilde ele alınmak istenmiştir ve mutluluğun diğer bilim dalları ile ilişkisi ele alınmıştır. Mutluluğu etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Mutluluk ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. Geçmişten bugüne mutluluk ile ilgili uluslararası alanda ve Türkiye'de yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılacak olan veri seti tanıtılmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeyinin belirleyicilerini ortaya çıkarmak amacıyla kullanılacak olan ekonometrik model hakkında bilgi verilmiş ve analiz sonuçları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Son olarak, dördüncü bölümde çalışmadan elde edilen bulgular detaylı bir şekilde ele alınmıştır ve üniversite öğrencilerinin mutluluğu üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Happiness, an important concept from past to present, is one of the wishes of all humanity that they always want to achieve. However, it has not been easy to define happiness throughout history. With this study, a detailed research has been made on this concept and it is aimed to shed light on the problem related to the subject. For this purpose, in this study, the happiness levels of university students, who constitute the majority of societies, were examined and it was aimed to reveal what the determinants of happiness are. The study consists of four main parts. In the first part, the background of the study was tried to be revealed by mentioning the aim, importance, scope and limitations of the study. In the second part, the concept of happiness is tried to be dealt with in detail and the relationship of happiness with other branches of science has been discussed. Factors affecting happiness are emphasized. Concepts related to happiness are discussed. In the international arena regarding the past and today's happiness studies have been made in Turkey were examined. In the third chapter, the data set that will be used in the study is introduced. In addition, information was given about the econometric model to be used to reveal the determinants of the happiness level of university students and the analysis results were examined in detail. Finally, in the fourth part, the findings obtained from the study were discussed in detail and suggestions were made on the happiness of university students.