Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin merhamet ve bakım davranışlarının incelenmesi
The investigation of compassion and caring behaviors of nurses working in surgical units
  1. Tez No: 662602
  2. Yazar: ERDOĞAN YAKIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma hemşirelerin merhamet düzeyinin bakım davranışlarına olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, Ağustos-Kasım 2019 tarihleri arasında Bitlis ilinde bulunan iki devlet hastanesinin cerrahi birimlerinde çalışan hemşireler (N=125); örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 98 hemşire oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak; hemşirelerin sosyo-demografik bilgilerinin yer aldığı Bilgi Formu,“Merhamet Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği -24”kullanıldı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında t-testi, One-way anova, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak yapıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %46,9' unun yaşının 25-30 arasında olduğu, %69,4'ünün kadın, %52'sinin evli, %36,7'sinin çocuk sahibi olduğu, %69,4'ünün lisans mezunu olduğu; %54,1'inin 1-5 yıl arasında çalıştığı; %70,4'ünün hemşirelik mesleğini isteyerek yaptığı ve %46,9'unun verilen hemşirelik bakımını yeterli bulduğu saptandı. Hemşirelerin merhamet ölçeği toplam puan ortalaması 3,98 ± 0,55; bakım davranışları ölçeği puan ortalaması ise 5,26 ± 0,59 bulundu. Kadın hemşirelerin merhamet ölçeği puan ortalamalarının erkek hemşirelerden yüksek olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0,018). Çalıştıkları birimlerde verilen hemşirelik bakımını yeterli bulan hemşirelerin Bakım Davranışları Ölçeği puan ortalamalarının istatiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effect of the level of compassion of nurses on care behaviors. Nurses working in the surgical units of two state hospitals in Bitlis province between August-November 2019 (N = 125); The sample consisted of 98 nurses who agreed to participate in the study. As data collection tools in the research; Information Form containing“nurses' socio-demographic information”,“Compassion Scale”and“Care Behavior Scale -24”were used. Data analysis was done using t-test, One-way anova, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests in computer environment. 46.9% of the nurses participating in the study are between 25-30 years old, 69.4% are women, 52% are married, 36.7% are children and 69.4% are undergraduate graduates; 54.1% worked between 1-5 years; It was determined that 70.4% performed the nursing profession voluntarily and 46.9% found the nursing care provided sufficient. The average total point of compassion of the nurses is 3.98 ± 0.55; mean score of care behavior scale was found to be 5.26 ± 0.59. It was determined that the mean scores of the female nurses' mercy scale was higher than the male nurses and the difference between the groups was statistically significant (p = 0.018). It was determined that the mean scores of the Care Behaviors Scale of the nurses who found the nursing care provided in the units they work at was sufficient.