Social marketing of post-pandemic teleworking to improve the well-being of white-collar workers in Istanbul
Sosyal pazarlama kampanyası aracılığıyla pandemi sonrası teleçalışma ile İstanbul'daki beyaz yaka çalışanların refahlarını artırmak
- Tez No: 662845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FORREST WATSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bireylerin her gün zorunlu olduğu işe gidiş gelişler birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bireysel, toplumsal ve çevresel anlamda gözlemlenebilen bu sorunlar birçok çalışmada belgelenmiştir. Bununla birlikte pandemi ile birlikte insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar fazla çalışan tele çalışmayı deneyimlemiş ve uzaktan çalışmaya dair teknolojik gelişmeler de hız kazanmıştır. Literatürdeki araştırmalar çoğunlukla pandemi dönemi öncesine ait olduğu için bu çalışma pandemi ile birlikte tele çalışmanın çoğu şirket tarafından uygulanabilir olduğunun ortaya çıkmasından sonra olduğu için literatürden ayrılır. Bu tez işe gidiş geliş zorunluluğunun ortadan kalkması ile birlikte kişilerin, toplumun ve çevrenin refahlarındaki değişimi analiz etmektedir. Istanbul'da yaşayan beyaz yaka Y kuşağı çalışanlar ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmış olup, bulgular tele çalışmanın her seviye için refah arttırıcı yönlerinin güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Buradan yola çıkarak, bir sosyal pazarlama stratejisi oluşturulmuştur ve tele çalışmanın teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucu, özellikle tele çalışmanın uygulanabilirliği çok yüksek olan beyaz yaka çalışanlar ile işverenleri ve iş düzenlerindeki değişimler esnasında refahı önemseyen kişiler için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Compulsory commuting to work brings along many problems at the individual, societal and environmental levels, which have been well-documented in many studies. However, with the pandemic, more employees than ever before in human history have experienced telework. Likewise, the technological developments regarding telework have also gained momentum. Since the studies in the literature mostly belong to the pre-pandemic period, this thesis is separated from the literature because it is based on the unprecedented application of teleworking by most companies. This thesis analyzes the changes in the well-being of the individuals, society and the environment with the elimination of the compulsory commuting. A semi-structured interview method was used with Millennial white-collar workers living in Istanbul, and the findings revealed that teleworking has strong well-being enhancing aspects at all levels. Based on these results, a social marketing strategy was created with the aim of encouraging telework. The result of this study is especially important for white-collar employees and their employers, who have a very high applicability of telework, and those who are concerned with well-being amidst change in the working order.