0-1 yaş bebeği olan annelerin sosyodemografik özellikleri ve depresyon skorlarının annelik fonksiyonlarını gerçekleştirebilme düzeyleri ve özgüvenleri ile ilişkisi
- Tez No: 662918
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmada 0-1 yaş sağlıklı bebeğe sahip annelerin sosy demografik özellikleri ve Beck depresyon ölçeği (BDÖ) puanları ile Pharis özgüven ölçeği (PÖÖ) ve Barkin annelik fonksiyonu ölçeği (BAFÖ) puanlarının karşılaştırmasını, annelerin özgüvenlerinin ve annelik fonksiyonlarının hangi değişkenlerden nasıl etkilendiğini incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Araştırmamız Ümraniye, İnkılap Aile Sağlığı Merkezinde, 1 Temmuz- 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini merkezimize kayıtlı bulunan 0-1 yaş sağlıklı bebeğe sahip 350 anneden %95 güven düzeyi ve % 5 güven aralığına göre hesaplanan minimum gerekli sayı olan 183 anne baz alınarak 187 anne oluşturmaktadır. Veriler sosyo demografik özellikler formu, BDÖ, PÖÖ ve BAFÖ ile, yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Sayısal veriler, sayı, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, ortanca değerler ve çeyrekler arası genişlik ile verilmiş olup niceliksel verilerin karşılaştırmalı analizlerinde iki grup ise Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup ise Kruskal Wallis testi kullanılmış, gerekli görüldüğü hallerde ikili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi yapılarak analiz sonuçları verilmiştir. Sayısal değerler arasıi lişki derecelerini bulmak için Spearman non-parametrik korelasyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to compare the socio-demographic characteristics and Beck depression scale (BDI) scores with Pharis self-confidence scale (PSS) and Barkin index of maternal functioning (BIMF) scores among mothers with 0-1 year-old healthy babies and by which variables and how these parameters are affected. Material and Methods: Our study was conducted in Ümraniye, İnkılap Family Health Center, between 1 July and 31 October 2020. The population of the study consists of 187 mothers, based on the minimum required number183, calculated according to 95% confidence level and 5% confidence interval among 350 mothers with 0-1 year old healthy babies registered in our center. The data were collected using the sociodemographic characteristics form, BDI, PSS, and BIMF, through face-to-face interviews. Numerical data are given with numbers, percentages, mean, standard deviation, median values and interquartile width. The comparative analysis of quantitative data was carried out with the Mann Whitney U test for two groups, and the Kruskal Wallis test for more than two groups. Bonferroni correction in paired comparisons was used when necessary. Spearman non-parametric correlation tests were applied to find the degree of correlation between numerical values.