Devlet muhasebesinde nakit esaslı finansal raporlama ve IPSAS 61
Cash based financial reporting and IPSAS 61 in government accounting
- Tez No: 662969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada dünyanın en büyük 6 ekonomisi olan G-6 ülkelerinin devlet muhasebesi uygulamaları , tahakkuk esaslı muhasebeye geçişte karşılaştıkları engeller, tahakkuk esaslı muhasebenin kabulündeki çekinceler incelenmiş ve Türkiye'deki devlet muhasebesi uygulamaları ile karşılaştırılmıştır. Uluslararası Muhasebeciler Federasyonunun kendisine bağlı kurul olan Uluslararası Devlet Standartları Kurulu tarafından 2017 de yayımlamış olduğu Uluslararası Devlet Standartları 61 - Nakit Esaslı Finansal Raporlama Standardı çerçevesinde ülkemizde uygulanabilir bir raporlama yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Buna ilişkin olarak üç ülkeye ait ilgili tablolar ve tüm ülkelere ait uygulamalar karşılaştırılmak yolu ile analizler yapılmıştır. Analizler neticesinde Türkiye devlet muhasebe sistemine ilişkili olabilecek çıkarımlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, public accounting applications, obstacles in the transformation phase for accrual based accounting system, and reservations against acceptance of accrual based accounting implementations are deeply analyzed. The results are compared with the existing accounting approaches and systems in Turkey. International Public Sector Standards 61 (IPSAS 61) is examined to understand the ways of employing the standarts in Turkey. For this aim, related tables published by three countries namely UK, USA, Canada, and realized implementations that took place in six countries are investigated and compared. The outcomes are used to comprehend possible and necessary implications for the public accounting systems in Turkey.