Ortaokul düzeyindeki Türkçe ders kitaplarında yer alan bilgilendirici metinlerin metinsellik ölçütlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of informative texts in Turkish text books at secondary school level according to textual criteria
- Tez No: 663013
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı 5-8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan bilgilendirici metinleri metinsellik ölçütlerine uygunluğu bakımından değerlendirmektir. Metinlerin metinsellik ölçütlerine uygunluklarını tespit etmek amacıyla İşeri'nin (2014) belirlemiş olduğu metinsellik ölçütleri kullanılmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada 5, 6, 7. ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan toplam 26 bilgilendirici metin veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın problem tümcesi“5, 6, 7. ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan bilgilendirici metinler metinsellik ölçütleriyle uyumlu mudur?”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda incelenen metinlerin genel olarak metinsellik ölçütlerine uygun olduğu belirlenmiştir. Okunabilirlik düzeylerine bakıldığında ise incelenen metinlerden sekiz tanesinin sınıf seviyelerine göre belirlenen okunabilirlik düzeylerine uygun olmadığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the accordance of informative texts in 5-8th grades Turkish textbooks in the sense of textuality criteria. To determine the conformity of the texts with the textuality characteristics, the Textuality Standards, which were defined by Iseri (2014), were applied. In this study, a total of 26 informative texts in 5, 6, 7 and 8th grade Turkish textbooks were used as data sources. The problem sentence of the study is determined as“Are the informative texts in the 5, 6, 7 and 8th grade Turkish textbooks compatible with the textuality criteria?”As a result of the research, it has been determined that the texts examined are generally in accordance with the criteria of textuality. When the readability levels are analyzed, it has been determined that eight of the examined texts are not suitable for the readability levels determined according to the grade levels. Various suggestions were made based on the results obtained from the research.