Ayrılıkçı terörizmin ideolojik kökeni: ETA üzerine inceleme
The ideological origin of separatist terrorism: A study on ETA
- Tez No: 663095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Terörizm en acı, en kanlı siyasal mesajdır. Korkutmak, yıldırmak, taleplerinin yerine getirilmesi için yönetenlere ya da şahıslara yöneltilen bu silahla, her an her yerde karşı karşıya kalınabilmektedir. Savaştan daha etkilidir. Savaşta düşman bellidir. Cepheler bellidir. Tepeden düşen bir bomba sürpriz değildir. Ancak terör korkunç bir sürprizdir. Savaşın cephesinde yer almasak da, düşman olmasak da terörün kurbanı olabiliriz. Sesleri duyurmak için çıkılan bu yolda bir hedefin olması gerekmektedir. Teröristlerin örgüte karşı sorgusuz sualsiz bağlı olmaları, örgütün bir parçası haline gelmeleri, terör örgütünün uzun yıllar ayakta kalmasını sağlamaktadır. Bu noktada ideolojiler teröristler için bir referanstır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is the most painful, bloodiest political message. This weapon, aimed at those who rule or individuals to intimidate, intimidate, fulfill their demands, can be encountered at any time, anywhere. It's more effective than war. In war, the enemy is obvious. The military front is obvious. A bomb falling from a hill is no surprise. But terror is a terrible surprise. We can be victims of terror, whether we are on the front lines of war or not. There must be a goal on this path to make the voices heard. The fact that Terrorists are connected to the organization without question, become part of the organization, ensures that the terrorist organization remains afloat for many years. At this point, ideologies are a reference to terrorists.