Uluslararası ticaret sisteminde yeni korumacılık ve Türkiye
New protection in the international trade system and Turkey
- Tez No: 663195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Uluslararası ticarette geleneksel tarife kısıtlamaları gümrük kısıtlamalarıdır. DTÖ/GATT kurulmasıyla tarife indirimleri yaşanmıştır. Tarife indirimlerine rağmen kriz dönemlerinde korumacılık çeşitlenerek uygulanmaya devam etmiştir. Daha önce tariflerle yapılan korumacılık 1970'li yıllardan sonra tarife dışı engellerle yapılmaya başlanmıştır.2008 kriziyle birlikte tekrar korumacılık yaygın olarak konuşulmaya başlanmıştır. Gelişmiş ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin korumacılık karşısında alacağı tavır önemlidir. Zira son küresel krizde korumacılık ticaret savaşlarına dönmüştür. Bu çalışma korumacılığın etkilerini ve korumacılığın yol açtığı ticaret savaşlarının sebepleri, sonuçları ve Türkiye'ye etkisini değerlendirmektedir. Politika aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı incelemektedir. Bu çalışma teoriler ışığında korumacılığın geçmişten bugüne kadar geçirmiş olduğu değişimler değerlendirilmiş, korumacılığın etkileri grafik yorumları ve veri analizi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda serbest ticaret politikası ülkelerin yararına olmuştur. ileri teknoloji gerektiren stratejik sanayi sektörlerine yönelik korumacılık da gelişmekte olan ülkeler için uygundur. Ticaret savaşlarında ise etkilenme açısından dış ticaret açığı veren ülkeler bu savaştan daha az etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional tariff restrictions in international trade are customs restrictions. With the establishment of WTO / GATT, tariff reductions were experienced. Despite tariff reductions, protectionism continued to be implemented in a diverse manner during crisis periods. Protectionism, which was previously made with recipes, started to be done with non-tariff barriers after the 1970s. With the 2008 crisis, protectionism started to be widely discussed again. Developed and developing countries such as Turkey has taken important attitude in the face of protectionism. Because in the last global crisis, protectionism has turned into trade wars. In this study, the effects of protectionism and trade wars caused by reasons of protectionism, assess the impact and results of Turkey. It examines whether it can be used as a policy tool. In this study, the changes that protectionism has undergone from the past to the present are evaluated in the light of theories, and the effects of protectionism are examined with graphical comments and data analysis. As a result of the study, free trade policy has benefited the countries. Protectionism for strategic industrial sectors requiring high technology is also suitable for developing countries. In terms of being affected by trade wars, countries with foreign trade deficit were less affected by this war.