What predicts exam scores in science classes with online practice supplement at secondary education: A learning analytics study via CHAID
Çevrimiçi pratiklerle desteklenen ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri sınav sonuçlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi: CHAID Yöntemi ile öğrenme analitiği çalışması
  1. Tez No: 663196
  2. Yazar: CEYLAN NALÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Öğrenme Analitiği kapsamında; belirlenen bir Öğrenme Yönetim Sistemi'nde Türkiye'nin farklı okullarında; 5., 6., 7. ve 8. sınıf seviyelerinde öğrenim gören 6491 öğrencinin her dönem sonu yapılan özel bir sınavının birinci yarıyıl performansları ve sınav performansını etkileyen değişkenler tahmin edilmektedir. Çalışmanın analizi için karar ağacı yöntemlerinden biri olan Chi-square Automatic Interaction Detector (CHAID) sınıflandırma tekniği, denenen diğer sınıflandırma yöntemleri arasında en iyi sonucu sunmaktadır. Bu sebeple CHAID karar ağacı yöntemi bu araştırmada kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin sınav performanslarıyla ilgili en önemli değişkenlerin tamamlanan test sayısı ve soru sayısı olduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of Learning Analytics; in a determined Learning Management System, the performance of the first semester Science exam of 6491 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades among different private schools in Turkey and the variables that affect the exam performance are predicted. For the analysis of the study, Chi-square Automatic Interaction Detector (CHAID) classification technique, which is one of the decision tree methods, offered the best result among the other classification methods used. According to the results of the research, it was estimated that the most important variables related to students' exam performance were the completed tests numbers and question numbers.