E-ticaret kullanıcılarının e-mağaza atmosferi algısının e-sadakat üzerine etkisi
Impact of e-store atmosphere perception of e-commerce users on e-loyalty
  1. Tez No: 663202
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATIL TAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilginin kullanılması, işlenmesi ve üzerine yenisi eklenerek bu zamana kadar süregelmiştir. Bilginin yayılması ile birlikte haberleşme alanında ilk olarak telgraf tellerinin keşfi ile ortaya çıkmıştır. Haberleşme hız kazanmış İnsanoğlu bu edinilen bilginin üstüne yeni bir tanesini daha ekleyerek özellikle savaş zamanlarında haberleşmenin sağlana bilmesi için internet ortaya çıkmış ve zaman içerisinde ankesörlü telefon, cep telefonu, tablet ve akıllı cihazlar olarak gelişime, değişime uğramıştır. Bununla birlikte telefon kabloları dünyanın dört bir yanına yayılarak iletişimde sınırlar aradan kalkmıştır. Bu zaman zarfında mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla sanal ortamda kullanıcıların etkileşimi sağlanmıştır. İnternet ortamı, geleneksel ticaret yöntemini ikinci planda bırakarak sanal ortamda ticaret ön plana çıkmış ve gün geçtikte kullanıcıları artmakta olduğu görülmektedir. Şuan için geleneksel ticaret yapan esnaf, üretimci, pazarlamacı internette açmış olduğu sanal mağazasına büyük yatırımlar yapmakta ve sanal ortamda bulunmayanlar bir süre sonra kapanmakta olduğu gözlenmektedir. Bu araştırmada internet üzerinde sanal mağazaların e-mağaza atmosferinin tüketicilerin sadakatini ve bu mağazaya karşı tutumu incelenmiştir. Birinci aşamada konuyla alakalı kavramların bilgisi verilmiş. İkinci bölümde e-mağaza atmosferi müşteri sadakatine etkisi hakkında teorik bilgi verilmiş olup son aşamada ise yüz yüze ve sanal ortamda anket forumu üzerinden veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda e-mağaza atmosferinin sanal ortamda alışveriş yapan müşterinin devamlı tercih ediyor olması anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge is a very valuable and always available resource for both humanity and businesses. The development of knowledge is by adding new knowledge to it. First of all, with the discovery of the telegraph, the rapid transfer of knowledge from one place to another was provided, and then with the discovery of the phone and the internet, both the speed and the size of the knowledge increased. For example, knowledge that previously could only be transmitted in text can now be transmitted both by text, visual and audio. In fact, knowledge can be transmitted as a feeling with virtual reality applications. Although the main reason for this change is the discovery of the internet, smart devices such as tablets and phones, which emerged due to the discovery of the internet, have undertaken critical tasks in this change. Wireless devices started to replace the cables that were previously needed for communication and transfer of knowledge. With the spread of knowledge rapidly and in different forms (writing, visual, sound or feeling), people's habits have also started to change. The change in shopping habits comes at the beginning of this change.Today, shopping can be done both from physical stores and estores. It is thought that people who are afraid to shop via e-store get used to this situation with the Covid-19 pandemic process. With the Covid-19 pandemic process, shopping made through the e-store has increased significantly and the traditional commerce has started to be replaced by e-store commerce. This situation causes traditional commerce to lose power against ecommerce. Especially nowadays, it is observed that businesses with traditional stores also have e-stores. In this study, the effects of e-store atmosphere on consumer loyalty and attitude towards e-store were examined. In the first and second sections, information from the literature is given, and in the third section, the results of the research on whether the consumers' loyalty to the estore is affected by the e-store atmosphere. According to the results of this research, it has been observed that the e-store atmosphere has a significant effect on the loyalty of customers who shop from the e-store.