Beden eğitimi ve spor alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin girişimcilik düzeylerinin incelenmesi
University students studying in physical education and sports examination of entrepreneurship levels
- Tez No: 663302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı: Beden Eğitimi ve Spor alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin girişimcilik düzeylerini tespit etmek ve girişimcilik özelliklerinin demografik değişkenlerden etkilenme düzeylerini belirlemektir. Çalışma, genel tarama modellerinden biri olan anlık tarama yaklaşımı ve ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye' deki Kamu ve Özel Üniversitelerin Spor alanında öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem grubu ise; seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen üniversitelerin spor alanında öğrenim gören 370 kamu, 130 özel üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 500 öğrenciden oluşmuştur. İstatistiksel çözümlemelerde Parametrik Hipotez testlerinden Pearson Korelasyon analizi, t-testi ve ANOVA ile, Tukey Post Hoc analizleri kullanılmıştır. Elde edilen istatistikler sonucunda; öğrencilerin girişimcilik düzeyi ile ailelerin gelir düzeyi, okudukları üniversite türü, mezun olduktan sonra iş yeri açma isteği, başarıya ulaşmak için risk alma durumu, başarıya ulaşacağı inancı ve alanıyla ilgili yeni gelişmeleri takip etme değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Aynı zamanda öğrencilerin girişimcilik düzeyi ile yaş, cinsiyet, bölüm, sınıf derecesi, çalışma durumu, spor branş türü, spor yaşı, çalışmayı düşündüğü kurum, yurt dışı çalışma isteği, farklı alanda çalışma isteği, eğitim yeterliliği, maaş beklentisi, girişimcilik eğitimi alması ve gelir düzeyi arasında anlamlı farklar tespit edilmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Girişimcilik, Spor Bilimleri, Sporda Girişimcilik
Özet (Çeviri)
XIV + 69 The aim of this study is to determine the entrepreneurship levels of university students studying in the field of Physical Education and Sports and to determine the level of entrepreneurship characteristics affected by demographic variables. The study was conducted with instant scanning approach and relational scanning model, which are one of the general scanning models. The research population in Turkey has created a students studying in the sports field of public and private universities. The sample group is; It consists of a total of 500 students, 370 of which are public and 130 private university students, studying in the field of sports of the universities selected with the simple random sampling method, which is one of the random sampling methods. Pearson Correlation analysis, t-test and ANOVA and Tukey Post Hoc analyzes were used in statistical analysis. As a result of the statistics obtained; Significant differences were found between the entrepreneurship level of the students and the income level of the families, the type of university they studied, the desire to open a business after graduation, the risk-taking status to achieve success, the belief that they will succeed, and the variables following new developments in their field. At the same time, the entrepreneurial level of the students, age, gender, department, class degree, working status, sports branch type, sports age, the desire to work abroad, the desire to work in a different field, educational competence, entrepreneurship education and income. KEYWORDS:Entrepreneurship, Sports Sciences, Entrepreneurship in Sports,