Tanin gazetesine göre Girit meselesi (1908-1913)
The cretan issue according to Tanin newspaper (1908-1913)
  1. Tez No: 663303
  2. Yazar: DOĞANAY DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1789 yılında Fransız İhtilali ile ortaya çıkan milliyetçilik akımı kısa bir süre içerisinde çok uluslu devletlerde yayılma göstermiştir. Dolayısıyla Osmanlı Devleti de bu durumdan etkilenmiştir. 1821 yılında Osmanlı Devleti'nin tebaası olan Rumlar, Boğdan'da bir isyan hareketi başlatmış ve bu isyan çok geçmeden Ege Adaları'nı da sarmıştır. Nitekim kısa bir süre içerisinde Girit Adası da isyandan etkilenmiştir. 1830 yılında Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanması ile Giritli Rumlar her fırsatta Yunanistan'a ilhak olmak için isyan etmişlerdir. Sonraki süreçte 1866 İsyanı ve 1878 Halepa Antlaşması ile Rumlar adada söz sahibi olmaya başlamış, 1896 İsyanı ve 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı sonunda Girit özerk olmuştur. Girit'in özerk olmasıyla adada yeni bir dönem başlamıştır. İngiltere, Fransa, İtalya ve Rusya adanın garantörlüğünü üstlenmiştir. Bu yeni dönemde Girit'in valileri Yunan kralı tarafından seçilmiş ve ada yavaş yavaş Yunanistan'a ilhak olma sürecine girmiştir. Böylece Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında Girit için bir rekabet başlamıştır. Sonraki süreçte meydana gelen olaylar, Tanin gazetesinin perspektifinden anlatılmaya çalışılmıştır. Tanin gazetesi, 1908-1913 yılları arasında yazdığı yazılarda Osmanlı hükümranlık haklarının çiğnenmesi, adada yaşayan Müslümanlara yönelik katliamlar, Osmanlı Devleti başta olmakla üzere İngiltere, Fransa, İtalya ve Rusya'nın izlediği siyaseti değerlendirmiş ve Girit'in daha iyi bir geleceğe sahip olması için tavsiyelerde bulunmuştur. I. Balkan Savaşı'nın sonucunda 30 Mayıs 1913 tarihinde imzalanan Londra Antlaşması ile Girit Adası, Yunanistan'a ilhak olmuş ve böylece Girit meselesi son bulmuştur. Arşivlerde 1908-1913 yılları arasında Girit meselesi hakkında çok fazla belgelere rastlanılmamıştır. Girit meselesi hakkında pek çok makale yayınlayan Tanin gazetesi, adada yaşanılan beş yıllık süreç ile ilgili gelişmeler hakkında oldukça önemli bilgiler vermiştir. Girit'in geleceğine dair belirsizlik yılları olan bu dönem, Tanin gazetesinin verdiği bilgiler doğrultusunda aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nationalism movement that emerged with the French Revolution in 1789 spread to multinational states in a short time. Therefore, the Ottoman State was also affected by this situation. In 1821, the Greeks, who were the subjects of the Ottoman Empire, started a rebellion in Moldavia and this revolt soon surrounded the Aegean Islands. As a matter of fact, Crete Island was affected by the rebellion in a short time. With the independence of Greece in 1830, the Cretan Greeks revolted to annex Greece at every opportunity. In the following period, with the rebellion of 1866 and the Treaty of Aleppo, the Greeks started to have a say in the island, Crete became autonomous at the end of the 1895 Rebellion and the Ottoman Greek War in 1897. With the autonomy of Crete, a new era started on the island and Britain, France, Italy and Russia assumed the guarantors of the island. In this new period, the governors of Crete were chosen by the Greek king and the island gradually entered the process of being annexed to Greece. Thus, a competition for Crete started between the Ottoman Empire and Greece. The events that took place in the following period were tried to be told from the perspective of Tanin newspaper. Tanin newspaper evaluated the violations of the Ottoman sovereign rights, the massacres of Muslims living on the island, the policies followed by Britain, France, Italy and Russia, especially the Ottoman Empire, in the articles written between 1908 and 1913, and made recommendations for Crete to have a better future. As a result of the First Balkan War, with the Treaty of London signed on 30 May 1913, the island of Crete was annexed to Greece and the Crete issue ended. Not many documents about the Cretan issue were found in the archives between 1908 and 1913. Tanin, who has published many articles on the Cretan issue, gave very important information about the developments regarding the five-year process in the island. This period, which was the years of uncertainty regarding the future of Crete, was tried to be enlightened through the Tanin newspaper.