Düşük nakit akış seviyelerinde işletme sermayesinin kaynak rolü ve sabit yatırımın nakit akış duyarsızlığı
The role of working capital as a source and cash flow insensitivity of fixed investment in low cash flow levels
  1. Tez No: 663325
  2. Yazar: CİHAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜMRAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
İçsel fonlar ile dışsal fonlar arasında maliyet farkı ile karşılaşan bir firmanın sabit yatırımında nakit akışının önemi pek çok çalışma ile ortaya konmuştur. Ancak bazı çalışmalar sabit yatırımın nakit akışına duyarlılığının finansal kısıtlılık derecesi ile monoton olarak artmayabileceğine dair kanıt sunmuştur. Çalışmada daha düşük nakit akışına sahip finansal kısıtlı firmalarda sabit yatırımın nakit akışına daha az duyarlı olmasına neden olabilecek bir etki açıklanmaktadır. Açıklamaya göre düşük nakit akışına sahip finansal kısıtlı firmalar, ortaya çıkan yatırım fırsatlarını yakalamak için geçici bir fon kaynağı olarak işletme sermayesini kullanmaktadır. Nakit akışındaki bir artış, nakit akışı düşük olan firmalarda işletme sermayesinin daha az kullanılması anlamına gelirken nakit akışı yüksek olan firmalarda marjinal sermaye maliyetinin azalması anlamına gelmektedir. Açıklamanın ampirik öngörüleri, yatırım ile nakit akışı arasındaki ilişkinin geleneksel yatırım denkleminde finansal kısıtlar ile monoton artmayan ama işletme sermayesi değişimleri kontrol edildiğinde monoton artan özellikte olmasıdır. Öngörülerin test edilmesi için regresyon denklemleri, panel veri sabit etkiler modeli ve araç değişken yaklaşımı ile Türkiye piyasalarında işlem gören 255 şirketin 2005 – 2017 arası döneme ait verisi kullanılarak tahmin edilmiştir. Bulgular çalışmanın öngörülerini desteklemektedir ve bu bulguların yorumu alternatif açıklamalara karşı sağlamdır. Yatırım ile nakit akışı arasındaki ilişkinin nakit akış seviyesine bağlı olabileceğinin gösterilmesi bu ilişkinin monotonluğu hakkındaki çelişkili görünen bulguları uzlaştırmaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of cash flow in fixed investment of a firm which faces a wedge between the costs of internal and external funds is demonstrated by many studies. However, some studies have provided evidence that the sensitivity of fixed investment to cash flow may not be monotonically increasing with the degree of financing constraints. This paper explains an effect which may cause fixed investment to be less sensitive to cash flow for financially constrained firms with lower cash flow. According to this explanation, financially constrained firms with low cash flow use working capital as a temporary source of funds to undertake new investment opportunities. An increase in cash flow in low cash flow firms means using less working capital while an increase in cash flow in high cash flow firms means a decrease in marginal cost of capital. This explanation predicts that the relationship between investment and cash flow is not monotonic in the traditional investment equation but it is monotonic when the changes in working capital are controlled. In order to test these predictions, regression equations were estimated with panel data fixed effects model and instrumental variable approach using the data of 255 companies traded on Turkish markets in 2005 – 2017 period. The findings support the predictions of the study and the interpretation of these findings is robust against alternative explanations. By showing that the relationship between investment and cash flow may depend on the level of cash flow, this study helps reconciling seemingly contradictory findings about the monotonicity of this relationship.