Örgütsel kimliğin örgütsel bağlılığa etkileri: Hakkari Devlet Hastanesi örneği
The effects of organizational identity on organizational commitment: The case of Hakkari State Hospital
  1. Tez No: 663400
  2. Yazar: SİNAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVA YAŞBAY KOBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Balay, örgütsel bağlığı kavram olarak kişinin içinde bulunmuş olduğu örgütlerin amaçlarına ve değer yargılarına bağlanması şeklinde ifade etmektedir (Balay, 2000: 3). Örgütsel kimlik ise kökeni sosyal kimlik teorisine dayanan örgütsel kimlik kavramı, bir örgütün farklılaşan ve kendine özgü yönlerine vurgu yaparak diğer kurumlardan ayrıştıran bilişsel bir sınıflama ortaya koyan kavram olarak tanımlanır. Örgütsel kimlik algısı yüksek bireyler örgüt ile özdeşleşmekte ve bağlılık düzeyi artırmaktadır (Balay, 2005). Araştırmanın amacı hastane çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyi ile örgütsel kimlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda Hakkari Devlet Hastanesi personeli olarak çalışan 120 birey ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Kimlik Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın analizi Bağımsız Örneklem T Testi, Anavo, Pearson Korelasyon Analizive Regresyon Analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda hastane çalışanlarının örgütsel kimlik algısı ile örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık arasında pozitif yönde orta kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında örgüt kimliği algısının örgütsel bağlılığı, duygusal bağlılığı, devam bağlılığını ve normatif bağlılığı pozitif yönde etkilediği gözlenmiştir. Araştırma sonucunda hastane çalışanlarının örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeyleri cinsiyete, medeni duruma ve eğitim durumuna göre farklılaşma göstermez iken yaş, aylık gelir, meslek, yöneticilik görevine sahip olma durumu ve kurumda toplam çalışma yılı olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Bunun yanında hastane çalışanlarının normatif bağlılık düzeyleri sağlık sektöründe toplam çalışma yılına göre farklılık göstermez iken örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık ve devam bağlılığı düzeyleri anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Balay expresses organizational commitment as the concept of being attached to the goals and value judgments of the organizations in which it is involved (Balay, 2000: 3). Organizational identity identity is defined as a concept that sets out a cognitive classification that differentiates an organization from institutions that differentiate from its distinctive and specific aspects. Individuals with a high perception of organizational identity identify with the organization and increase their level of commitment (Balay, 2005). The aim of the research is to examine the relationship between the organizational commitment level of the hospital staff and the perception of organizational identity. In this context, research was carried out with 120 individuals working as Hakkari State Hospital personnel. The data of the research were collected with the Organizational Commitment Scale and the Organizational Identity Perception Scale. The analysis of the study was carried out with Independent Sample T-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis. As a result of the research, it has been determined that there is a moderately strong relationship between the organizational identity perception of the hospital personnel and organizational commitment, emotional commitment, attendance and normative commitment.In addition, it has been observed that the perception of organizational identity positively affects organizational commitment, emotional commitment, attendance and normative commitment. As a result of the research, while the organizational commitment, emotional commitment, attendance and normative commitment levels of the hospital staff do not differ according to gender, marital status and educational status; age, monthly income, occupation, management status, total working years in the institution and showed a significant difference. In addition, while normative commitment levels of hospital workers do not differ in health sector compared to the total working year; organizational commitment, emotional commitment and attendance commitment levels were found to differ significantly.