Özel bir sağlık kurumunda çalışan hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumlarının incelenmesi
Investigation of the compliance of nurses working in a private health-care institution to isolation precautions
  1. Tez No: 663573
  2. Yazar: HACER AYDIN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyum düzeylerinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kesitsel türde gerçekleşen çalışmanın örneklemi İstanbul'da özel bir sağlık kurumunda çalışan 100 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmada hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyum düzeylerinin ortaya konması noktasında veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anket içerisinde araştırma grubunu tanımlayıcı sorular ve izolasyon önlemleriyle ilgili eğitim alma ve izolasyon önlemlerine uyumu etkileyen faktörlerin yanında“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”yer almaktadır ve katılımcılara yüz yüze olacak şekilde uygulanmış ve bu verilerinin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan çözümleme sonucunda hemşirelerin İÖUÖ toplam puanının 78,84±10,25 olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 25,46 olduğu, büyük çoğunluğunun kadın ve üniversite mezunu olduğu ortaya çıkmıştır. Çoğunluğunun klinik hemşire olduğu katılımcıların mesleki deneyimlerinin 4 yıldan fazla olduğu, aylık ortalama çalışma saatinin 207,22 saat olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada katılımcıların izolasyon önlemleriyle ilgili eğitim alma durumlarına yönelik dağılımlarda 98 kişinin eğitim aldığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların izolasyon önlemlerine uyum özdeğerlendirmelerinin ise 8,67'lik düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin ölçekten aldığı puan ile cinsiyet, yaş, aylık ortalama çalışma saati, eğitim düzeyi, mesleki deneyim, görev, çalışılan birim ve mevcut birimdeki çalışma süresi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sadece“el hijyeni ve eldiven kullanımı”alt boyutunda hemşirelerin çalıştıkları birime göre bir farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the compliance levels of nurses with isolation measures. The sample of the study, which is carried out in descriptive cross-sectional style, consists of 100 nurses that work in a private hospital in Istanbul. The questionnaire method, one of the data collection techniques, was used in the study to reveal the Nurses' SPE levels. In addition to the questions describing the research group, the questionnaire includes the“Scale of Compliance with Isolation Precautions”as well as the factors affecting compliance with the isolation precautions and isolation measures. SPSS program was used to analyze the data obtained as a result of the questionnaire applied to face to face. In the study, the average of the scores that the nurses got from the Scale of Compliance with Isolation Precautions was found to be 78.87. As a result of the analysis, it was revealed that the average age of the nurses is 25.46 and that most of them are women and university graduates. It was revealed that the professional experience of the participants, most of whom were clinical nurses, was more than 4 years. In the study, it was found that the average monthly working hours of the participants was 207.22 hours. In the study, it was revealed that 98 people received training in the distribution of the participants' education about isolation measures. In cases where the participants comply with the isolation measures, the average was found to be 8.67. No significant difference was found between the score the nurses got from the scale and gender, age, average monthly working hours, education level, professional experience, task, unit, and working time in the current unit. Only in the“hand hygiene and use of gloves”sub-dimension, there was a difference according to the unit in which the nurses work