Naif kronik hepatit B hastalarında tenofovir ve entekavir tedavisinin uzun dönem etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 663645
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik Hepatit B siroz ve hepatosellüler karsinomun (HSK) en önemli etkenlerinden birisidir. KHB enfeksiyonunda tedavinin hedefi; kalıcı viral baskılanmaile birlikte biyokimyasal ve histolojik düzelmenin sağlanması ve siroz ve/veya hepatosellüler karsinom gibi uzun dönem komplikasyonlarını önlemektir. Bu çalışmada daha önce antiviral tedavi almamış (antiviral naif),entekavir(ETV) ve tenofovir(TDF) tedavisi alan 111 KHB hastasına ait tedavi yanıtlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yapılan incelemede 54 hastanın TDF(300 mg/gün), 57 hastanın ETV(0.5-1 g/gün) aldığı belirlendi.Tedavi başlangıcında ve tedavinin 6,1 2, 24, 36, 48, 60 ve 72.aylarında hepatit B göstergeleri ile birlikte HBV DNA ve tedavi ajanı değişiklikleri de değerlendirilmiştir. ETV alan grupta yaş ortalaması (46±13), TDF alan gruptan (40±14) istatistiksel olarak anlamlı derecede (p_0.02) yüksek iken başlangıç HBV DNA değerleri TDF grubunda (8.0±1.1), ETV grubundan (7.7±1.1) daha fazla idi (p=0.02). Tedavi başlangıcında HBeAg pozitifliği ile ALT oranlarıve histolojik aktivite indeksi (HAİ) ile fibrözis değerleri arasında istatistiksel fark gözlenmedi. Altı ve 12. aylarda HBV DNA negatifleşme oranı ETV grubunda daha yüksekti. Ancak ALT normalleşmesi 12. ayda TDF grubunda fazla görüldü. Sonraki aylarda her iki grupta HBV DNA negatifleşmesi ve ALT normalizasyonunda anlamlı fark görülmedi. HBeAg serokonversiyon sıklığı TDF grubunda fazla olup ilaç değişikliğine gidiş ETV grubunda daha fazla idi. İlaç değişimi yapılan hastalardan gönderilen direnç testlerinde her iki grupta da direnç mutasyonuna rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of treatment of CHB infection is to achieve biochemical and hystologic improvement and to prevent long term complications such as cirrhosis and/or hepatocellular Carcinoma along with viral suppression. Today, tenofovir disoproxil, tenofovir alefenamid and entecavir are the most potent drugs for the treatment of CHB. The number of long-term studies with real-life data of the efficacy of these drugs is limited. In this study it was aimed to assess retrospectively the treatment results of 111 naive CHB patients who took entecavir and tenofovir treatments. Methods: The patients who were diagnosed with CHB, who did not receive oral antiviral treatment before and now received Entecavir (0.5 mg/ day) or Tenofovir disoproxil (245 mg/ day) were evaluated retrospectively. In patients, treatment for at least six months was the criterion. Patients with decompensated cirrhosis, malignancy and other sub-disease were excluded. In the evaluation of treatment responses, HBV DNA level, ALT values, seroconversion status were analyzed. Results: Antiviral therapy naive 111 CHB patients treated at a single-centre practice were split into two groups according therapy regimen: TDF (n=54, 57% males, mean age 44±14 y, 27% HBeAg+, median duration 38 months), ETV (n=57, 51% males, mean age 46±13 y, 18% HBeAg+, median duration 48 months). In the TDF group, the initial HBV DNA value (8.0 ± 1 copies/ mL) was greater and more significant than the ETV group (7.7 ± 1 copies/ mL) (p =0.02).