Yerel yönetim spor çalışanlarının mobbing algı düzeylerinin çatışma yönetimi stratejilerine etkisi
Impact of mobbing perception levels of local government sports employees on conflict management strategies
  1. Tez No: 778356
  2. Yazar: MESUT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, yerel yönetimlerde çalışan personelin mobbing algı düzeylerini ve çatışma yönetimi stratejilerinde kullandıkları yöntemleri belirlemek, çeşitli sosyo-demografik özelliklere göre mobbing algılarını ve çatışma yönetimi stratejilerini incelemek ve mobbing ile çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel araştırma modellerinden biri olan genel tarama yaklaşımı ve ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığın'da görev yapan 1075 personel oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise; rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 105 kadın, 156 erkek toplam 261 personelden oluşmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Karaahmet ve arkadaşlarının (2013) Türkçeye uyarladığı“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”ve Gümüşeli (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan Habib (2006) tarafından geliştirilen“Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde parametrik hipotez testlerinden Pearson Korelasyon, T-testi, ANOVA ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; personellerin algıladıkları mobbing düzeyleri“orta düzey altında”olduğu, cinsiyet, medeni durum, çalıştıkları birim, mezun oldukları fakülte ve belediyede ki görev değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çatışma yönetimi stratejilerinde ise personeller en çok“bütünleştirme”en az ise“kaçınma”stratejisini tercih ettikleri ve cinsiyet, medeni durum, mezun oldukları fakülte, kurumdaki görev ve görev süreleri, kadro durumları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Personellerin yaş kriterleri ve yöneticilerinden aldıkları sosyal destek ile mobbing arasında negatif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu, arkadaşlarından aldığı sosyal destek ve yaş kriterleri ile çatışma yönetimi stratejileri arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Mobbingin, çatışma yönetimi stratejilerini olumsuz ve anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the mobbing perception levels of the personnel working in local governments and the methods they use in conflict management strategies, to examine mobbing perceptions and conflict management strategies according to various socio-demographic characteristics, and to determine the relationship between mobbing and conflict management strategies.The study was conducted with the general survey approach and relational survey model, which is one of the quantitative research models. The population of the research consists of 1075 personnel working in Kocaeli Metropolitan Municipality Youth and Sports Services Department. The sample group consists of a total of 261 personnel, 105 women and 156 men, selected by random application method.“The negative behaviors scale”(NAQ-TR) adapted into Turkish by Karaahmet and his colleagues (2013) and“conflict management strategies scale”adapted into Turkish by Gümüşeli (1994) and developed by Habip (2006) were used as a data collection tool in this study. Pearson Correlation, T-test, ANOVA and Multiplicity Linear Regression Analysis which are parametric hypothesis tests, were used for the analysis of the data. As a result; It was found that the mobbing levels perceived by the personnel were“below the medium level”, and there were significant differences in terms of gender, marital status, the unit they worked in, the faculty they graduated from and the duty variables in Municipality. In conflict management strategies, the personnel preferred the“integration”the most and the“avoidance”method the least, and significant differences were found among gender, marital status, the faculty they graduated from, their duties and tenures in the institution, and their assignment status. It has been determined that there is a negative low level of relationship between the age criteria of the staff and the social support they receive from their managers and mobbing and there is a positive low level of relationship between the social support they receive from their friends and the age criteria and conflict management strategies. It has been found that mobbing predicts conflict management strategies negatively and significantly.