İş yerinde can sıkıntısı ve sanal kaytarma ilişkisi: Kamu kurumunda bir uygulama
The relationship between job boredom and cyberloafing: An application in a public institution
  1. Tez No: 769066
  2. Yazar: ZEYNEP SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışanların mesai saatleri içerisinde iş dışı amaçlarla örgütün bilişim teknolojilerini kullanması sanal kaytarma olarak ifade edilmektedir. Çalışanları sanal kaytarmaya iten olumlu faktörler olduğu gibi olumsuz faktörler de mevcuttur. Bu etkenlerden bir tanesinin de iş yerinde yaşanan can sıkıntısı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, kamu sektörü çalışanlarının iş yerinde yaşadıkları can sıkıntısı ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış olup, söz konusu anket üç bölümden oluşmaktadır. Araştırma evrenini Hitit Üniversitesi idari personeli (4D sözleşmeli personel dahil) oluşturmaktadır. 242 kişinin katıldığı anket verileri SPSS 23 Programı (Statistical Package for the Social Sciences) ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucu istatistiki olarak değerlendirildiğinde, katılımcıların iş yerinde can sıkıntısı düzeyleri ve sanal kaytarma davranışları arasında pozitif yönde, anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İlişkinin etki boyutu incelendiğinde iş yerinde can sıkıntısının sanal kaytarmanın iletişim kanalı olarak kullanım, kişisel amaçlı kullanım, işle ilgili olmayan kullanım, etik dışı kullanım ve günlük-rutin kullanım alt boyutlarını anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of information technologies by the organization for non-work purposes during working hours is expressed as cyberloafing. While there are positive factors that push employees to cyberloafing, there are also negative factors. One of these factors is thought to be boredom at work. The aim of this study is to examine the relationship between boredom and cyberloafing behaviors of public sector employees at work. Questionnaire method was used in the research and the said questionnaire consists of three parts. The population of the research consists of the administrative staff of Hitit University (including 4D contracted personnel). The survey data, in which 242 people participated, were analyzed with the SPSS 23 Program (Statistical Package for the Social Sciences). When the results of the study were evaluated statistically, a positive and significant relationship was found between the participants' levels of boredom at work and their cyberloafing behaviors. When the effect size of the relationship was examined, it was determined that boredom at work significantly affected the sub-dimensions of cyberloafing as a communication channel, personal use, non-work-related use, unethical use, and daily-routine use.