Hekimlerde sigara kullanımının ve sigara bağımlılık düzeylerinin anksiyete ve dürtüsellik düzeyleri ile karşılaştırılması
Comparison of smoking status and nicotine dependency levels with anxiety and impulsivity levels among physicians
  1. Tez No: 664034
  2. Yazar: DİDEM BAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Sigara kullanımı dünyaca bilinen en önemli halk sağlığı problemlerinden biri olup, önlenebilir ölüm nedenleri arasında da ilk sıralarda yer almaktadır. Sigara kullanımının diğer bağımlılıklarda da olduğu gibi dürtüsellik ve anksiyete ile olan ilişkisi birçok çalışmada incelenmiş olup çalışmamızda hekimlerde nikotin bağımlılık düzeylerinin, bazı sosyodemografik özellikler, dürtüsellik düzeyleri ve anksiyeteyle olan ilişkisini incelemeyi ve bu sayede hem hekimlerde sigara bağımlılık özelliklerini hem de buna etki eden faktörleri saptayarak bağımlılık stratejileriyle ilgili yapılacak gelecek çalışmalara katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, prospektif ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini 1 Ekim 2020-1 Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aktif görevde olan 590 hekim oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklem genişliği hesaplaması yapılarak araştırmaya katılmayı kabul eden 233 hekime sosyodemografik veri formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Smoking is one of the most important public health problems worldwide, and is among the top causes of preventable deaths. The relationship of smoking with impulsivity and anxiety, as in other addictions, has been examined in many studies and in our study, we investigated the relationship between nicotine addiction levels, some sociodemographic characteristics, impulsivity levels and anxiety in physicians, thus determining both the smoking addiction characteristics and the factors affecting it. We aimed to contribute to future studies on the smoking cessation strategies. MATERIALS AND METHODS: The universe of the this descriptive, prospective, and cross-sectional study, consisted of 590 physicians currently working in Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between October 1 and December1, 2020. A total of 233 physicians were included in the study calculated by the sample size using simple random sampling method. Participants were administered the sociodemographic information form, Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Trait Anxiety Inventory and Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND) only for the smokers. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.