Koroner bypass cerrahisi için Radiyal Arter hazırlanması sırasında oluşan Nörolojik komplikasyonlar ve potansiyel mekanizmalarının değerlendirilmesi
EVALUATION OF NEUROLOGICAL COMPLICATIONS AND POTENTIAL MECHANISMS DURING THE PREPARATION OF RADIAL ARTERIES FOR CORONARY BYPASS SURGERY
  1. Tez No: 664071
  2. Yazar: ALİ CEMAL DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Koroner arter hastalıklarında cerrahinin semptomları giderdiği ve yaşam kalitesini artırdığı yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur.Miyokardiyal revaskülarizasyonunun başarısı greftlerin uzun dönem açıklığına bağlıdır.İlk dönemlerde greft olarak kullanılan safen venlerin uzun dönem açıklık oranlarının düşük olması sebebi ile yeni greft arayışları başlamıştır.1980'li yıllarda internal torasik arter kullanımı ile uzun dönem açıklık oranının iyi olması ,uzun dönemde anjina gelişmemesi ve reoperasyon oranlarının azalması sonucu arteryel greftlere olan ilgiyi bir hayli arttırmıştır.Radiyal arter 1970'li yıllarada ilk kez carpentier tarafından alternatif arteryel greft olarak kullanılmış fakat erken dönemde yüksek tıkanıklık oranı nedeni ile terk edilmiştir.Yeni farmakolojik antispazmolitik ajanların bulunması ve yeni çıkarma tekniklerinin geliştirilmesi üzerine 1990'lı yıllarda yeniden popüler hale gelmiştir.Radiyal arterin alternatif greft olarak yaygın yaygın kullanımı sonucunda hastaların radiyal arter çıkartılan kolunda ve elde nörolojik defisitler görülmüştür.S.S.K Ankara Eğitim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniğinde ocak 2002 ile Temmuz 2002 tarihleri arasında hasta seçim kriterlerine uyularak radiyal arter çıkartılan 15 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Hastaların 14'ü erkek 1 tanesi kadın idi.Yaş ortalaması 56,73+ 3,56(46-60) idi.Hastalara ameliyat öncesi olarak nörolojik muayene ,EMG (ulnar sinir,radiyal sinir,mediyan sinir için ayrı ayrı ve farklı noktalardan ölçümlerle) ve arteryel dopler çalışıldı.Literatür incelendiğinde yapılan çalışmaların nörolojik defisiti araştırmak için sadece nörolojik muayene ve bazı basit testlerle araştırıldığını ve hiç birinde elektrofizyolojik çalışmanın yapılmadığını gördük.Biz tüm hastalarımızı elektrofizyolojik çalışma ile araştırdık ve değerlendirilen sinirlerde anlamlı aksonal dejenerasyon saptadık.İlgili sinirlerde aksonal kayıp bulgularının olması ile birlikte normal referansların altına düşmemeside bu operasyonun dikkatli bir diseksiyon ile ileri nörolojik defisite yol açmadan morbiditeyi fazla arttırmadan başarı ile yapılabileceği izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
The success of myocardial revascularization depends on the long-term patency of the grafts. Because of the low long-term patency rates of the saphenous veins, which were used as graft in the early years, the search for new grafts began. With the use of artery, long-term patency rate has increased, the interest in arterial grafts has increased considerably as a result of not developing angina in the long term and the decrease in reoperation rates. It became popular again in the 1990s with the discovery of new pharmacological antispasmolytic agents and the development of new extraction techniques. Neurological deficits were observed in the arm where the radial artery was removed and on the hand. Fifteen patients who had radial artery removed in accordance with the patient selection criteria between January 2002 and July 2002 in the Cardiovascular Surgery Clinic of the SSK Ankara Training Hospital were included in the study. 14 of the patients were male and 1 female. The average age was 56.73+ 3.56 (46-60). Preoperative neurological examination, EMG (individual and different measurements for ulnar nerve, radial nerve, median nerve) and arterial doppler were studied. We found that all our patients were investigated by electrophysiological study and found significant axonal degeneration in the nerves that were evaluated. Although there were signs of axonal loss in the relevant nerves, this operation did not fall below the normal references. It gives the impression that a single dissection can be done successfully without causing advanced neurological deficits without increasing morbidity.