Yabancı dil olarak türkçe eğitimi kitaplarında deyim ve atasözlerinin kullanımına ilişkin bir inceleme (Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti örneği)
An examination on the expression and proverbs turrkish education books as a foreign language (Sample of the Yedi İklim Turkish Teaching Set)
  1. Tez No: 664170
  2. Yazar: İKBAL AKKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Herhangi bir dilin öğretilmesi sürecinde o dilde bulunan ifadelerin öğrenici tarafından kullanılması, dilin öğrenilmesine katkıda bulunacağı için önemlidir. Deyim ve atasözleri, dilin içine yerleşmiş ve o dili konuşanlar tarafından benimsenerek kullanılan kalıplaşmış ifadelerdir. Bu çalışmanın amacı, Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti ders kitaplarındaki metinlerde ve etkinliklerde yer alan deyim ve atasözlerini belirlemektir. Deyim ve atasözleri dil düzeyleri ve dil becerilerine göre kullanım sıklıkları ile tablo şeklinde verişmiştir. Çalışmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, belirlenen kaynak kitaplar incelenmiş ve bu kitaplardaki deyim ve atasözleri belirlenmiştir. Belirlenen deyim ve atasözleri çeşitli alt başlıklar çerçevesinde içerik analizi yapılarak incelenmiş ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, deyim ve atasözleri kullanıldıkları dil düzeylerine ve beceri alanlarına göre gruplandırılmıştır. Kalıplaşmış dil birimleri başlığında kalıp söz dışındaki kalıplaşmış yapılar olan deyim ve atasözlerine değinilmiş; bu yapılar içerisinde deyim ve atasözlerinin çeşitli sözlük ve çalışmalarda hangi başlıklar altında yer aldığına değinilmiştir. Deyim ve atasözleri başlığında incelenen kaynak kitaplarda kullanılan deyim ve atasözlerinin dil beceri alanlarına göre dağılımı belirlenmiştir. Kaynak kitaplarda kullanılan deyim ve atasözleri okuma, dinleme, konuşma ve dinleme olmak üzere dört temel dil becerisine göre sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda, Yedi İklim Türkçe öğretim setindeki kitaplarda yer alan deyim ve atasözlerinden hangilerine yer verildiği belirtilmiş; bu deyim ve atasözlerinin kullanım sıklığı belirlenmiştir. Öğretimin yapıldığı kitaplardaki dil öğretimi düzeyi arttıkça deyim ve atasözlerinin kullanımı da doğru orantılı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of teaching any language, the use of the expressions already used in that language by the learner, is important, as it will contribute to the learning of the language. Formulaic expressions are stereotyped statements which are embedded in language and used by those who speak that language. The aim of this study is to determine the idioms and proverbs from the stereotypes in the texts and activities in the textbooks of the Yedi Iklim Turkish Teaching Set. The idioms and proverbs are presented in the form of tables with their frequency of use according to language levels and language skills. The goal of this study is to identify and analyze the formulaic expressions in Yedi İklim Turkish Teaching Set. Document analysis method and interview technique will be used together in the study. In the first part of the study, the identified resource books will be analyzed and the formulaic expressions will be determined. Determined formulaic expressions will be analyzed by examining the content within the framework of various subheadings and analyzing the data obtained. In the light of data obtained, the formulaic expressions are classified according to language levels and skill areas in which they are used. In the title of stereotyped language units, idioms and proverbs which are stereotyped structures other than formulaic expressions were mentioned; in these structures, formulaic expressions were mentioned under which headings they are included in various dictionaries and studies. In the resource books examined in the title of formulaic expressions, the distribution of formulaic expressions by language skills areas was determined. The formulaic expressions used in the resource books are classified according to four basic language skills: reading, listening, speaking and writing. As a result of the research, it is determined that a large number of formulaic expressions were used in the books in Yedi Iklim Turkish Teaching Set. As the level of language in the books in which the teaching was conducted increased, the use of formulaic expressions also increased in direct proportion.