A sustainability comparison of traditional supply chains and physical internet using simulation
Geleneksel tedarik zinciri ve fiziksel ı̇nternet'in simülasyon kullanılarak sürdürülebilirlik karşılaştırması
- Tez No: 664462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KABADURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Artan küresel ısınma sebebiyle sürdürülebilirlik kavramı daha da önem kazanmıştır. Tedarik zinciri sürdürülebilirliği de bu durumdan etkilenmiştir. Bu çalışmada, tamamen teknolojik yapısı ile tedarik zincirinde tam entegrasyon sağlayan Fiziksel İnternet kavramı, çevresel, ekonomik, ve sosyal olmak üzere üç sürdürülebilirlik bağlamında analiz edilmiştir. Analizde klasik tedarik zinciri ile Fiziksel İnternet'in sürdürülebilirlik bağlamında karşılaştırılmıştır. ARENA Simülasyon Yazılımı kullanılarak 4-kademeli iki simülasyon modeli oluşturulmuştur. İlk simülasyon modeli klasik tedarik zinciridir ve diğer simülasyon modeli Fiziksel İnternet modelidir. Performans metrikleri, bekleyen sipariş maliyeti, elde tutma maliyeti ve nakliye maliyeti, toplam maliyet, teslim süresi ve ortalama stok seviyeleri ile birlikte üretilen karbondioksit (CO2) emisyonları performans metrikleri olarak kabul edilmiş ve Minitab yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has achieved notable attention due to rising global warming. The supply chain was also affected by this, and sustainability in the supply chain processes gained the same importance. In this study, the concept of Physical Internet, which provides full integration in the supply chain with its completely technological structure, is analyzed in the context of the three pillars of sustainability which are environmental, economic, and social. The analysis is conducted by comparing the classic supply chain and Physical Internet in the context of sustainability. Two simulation models that consist of four-echelons are created for comparison by utilizing ARENA Simulation Software. The first simulation model is the classic supply chain and the other simulation model is the Physical Internet model. Performance metrics are carbon dioxide (CO2) emissions that are produced along with transportation processes, total cost that consists of backorder cost, holding cost and transportation cost, lead time, and average inventory levels are considered as performance metrics and calculated to compare two models in the context of sustainability utilizing Minitab Software.