Nötrosofik üçlü m-metrik ve nötrosofik üçlü m-normlu uzaylar
Neutrosophic triplet m-metric and neutrosophic triplet m-normed spaces
- Tez No: 694783
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, nötrosofik üçlü m–metrik uzaylar çalışıldı. Nötrosofik üçlü m–metrik uzay için bazı tanımlar ve örnekler verildi. Bu tanımlara bağlı olarak yeni teoremler verildi ve ispatlandı. Ayrıca, m–metrik uzayın, nötrosofik üçlü üçlü m-metrik uzaydan farklı olduğu gösterildi. Ayrıca, nötrosofik üçlü m–normlu uzaylar çalışıldı. Nötrosofik üçlü m–normlu uzay için bazı tanımlar ve örnekler verildi. Bu tanımlara bağlı olarak yeni teoremler verildi ve ispatlandı. Ayrıca, nötrosofik üçlü m–normlu uzayın, nötrosofik üçlü normlu uzaydan farklı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, neutrosophic triplet m- metric spaces are studied. Some definitions and examples are given for the neutrosophic triplet m-metric space. Based on these definitions, new theorems were given and proved. It has also been shown that the m- metric space is different from the neutrosophic triplet m-metric space. Also, neutrosophic triplet m-normed spaces are obtained. Then, some definitions and examples are given for neutrosophic triplet m-normed space. Based on these definitions, new theorems are given and proved. In addition, it is shown that neutrosophic triplet m-normed spaces are different from the m-normed spaces and the neutrosophic triplet normed spaces.