Acil servise başvuran covıd-19 hastalarının klinik, laboratuvar ve radyolojik analizi
Covid-19 applies to emergency servicepatients clinical, laboratory andradiological analysis
- Tez No: 664632
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma; Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapılmıştır. Hastanemize başvuran çeşitli şikayetleri mevcut olup yapılan PCR testi pozitif çıkan, yatış verilen hastalar üzerinde geriye dönük analiz yapılarak klinik gidişatları ile ilgili durum incelenmiştir. Başvuranların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, ex olup olmadığı, ek hastalıkları, hastaneye başvurmayı gerektiren semptom ve bulguları, çekilen toraks BT bulguları, laboratuvar değerleri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; acil servise çeşitli şikayetlerle başvuran ve rt-pcr testi pozitif çıkıp yatış verilen covıd-19 hastalarında, hastaların hangi şikayetlerle sağlık kuruluşuna başvurduğu, yapılan kan testlerinde laboratuvar değerlerindeki değişiklikler ve çekilen toraks-ctlerinde akciğerde meydana gelmiş lezyonların tespiti ve analizidir. Bu şekilde hastaların klinik gidişatları hakkında fikir sahibi olmak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Emergency Medicine Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. There were various complaints who applied to our hospital and the patients who had positive PCR test performed as a result of these complaints were hospitalized with a retrospective analysis, and their clinical course was examined. The applicants' age, gender, smoking, death, additional diseases, symptoms and signs requiring hospital admission, chest ct findings and laboratory values were examined. The aim of this study is; In covid-19 patients who applied to the emergency department with various complaints and were hospitalized with a positive rt-pcr test, which complaints the patients applied to the health institution, the changes in laboratory values in blood tests and the detection and analysis of the lesions that occurred in the lungs in the chest tests. In this way, it is aimed to have an idea about the clinical course of the patients and to ensure that the necessary precautions are taken.