Abdominoplasti operasyonunun diz osteoartrit hastalarında ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of abdominoplasty operation on pain and quality of life in knee osteoartritis patients
  1. Tez No: 695314
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Plastik cerrahlar tarafından abdominoplasti operasyonu çok sıklıkla yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir. Hastalardaki fazla karın cilt dokusu ve yağ dokusunun varlığı, hastaların diz bölgesine binen yükü arttırmaktadır. Zamanla bu binen yük, hastaların diz bölgesinde rahatsız edici boyutta ağrılara neden olmaktadır. Hastalar, bu durumdan kurtulmak için bariatrik cerrahi, diyet ve ilaç kullanarak kilo vermeye çalışmaktadırlar. Bunlar sonucunda kilo veremeyen hastalarda diz ağrıları yüzünden fizik tedavi gereksimine ihtiyaç duymaktadırlar. Fizik tedaviden sonuç alamayan hastalar ortopedik cerrahi için hastanelere başvurmaktadırlar. Bu çalışmada diz Osteoartriti olan 30 abdominoplasti hastasının operasyon öncesi ve sonrası diz ağrılarını ve bunun yaşam kalitesine olan etkilerini araştırdık. Hastaların abdominoplasti sonrası fazla sarkmış dokularından kurtulacakları için diz bölgelerine binen yükleri azalacağı ve buna bağlı olarak da hastaların diz ağrılarında azalmayı ön görmekteyiz. Ağrısı geçen hastaların yaşam kalitelerinde belirgin düzelme olacağından dolayı hastalar hem fiziksel hem de psiklojik rahatsızlıklardan kurtulacaktırlar. Böylece ağrı şikayeti azalan hastaların ortopedik cerrahi gereksinimleri de o ölçüde azalacaktır. Çalışmaya katılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastalara anket çalışması yapıldı. VAS skoru, WOMAC osteoartrit indeksi ve EUROQOL genel yaşam kalitesi ölçekleri ile hastalar değerlendirildi. Bu değerlendirmeler ile hastaların abdominoplasti sonrası VAS skorlarında ciddi anlamda azalma ve WOMAC değerlerinde düzelme istatistiksel olarak anlamlı kaydedildi ve sonuç olarak hastaların yaşam kalitelerinin arttığı gözlemlendi. ANAHTAR KELİMELER: Abdominal hipertrofi, Diz Ağrısı, Osteoartrit
Özet (Çeviri)
Abdominoplasty operation is one of the most frequently performed aesthetic surgeries by plastic surgeons. The presence of excess abdominal skin tissue and fat tissue in patients increases the burden on the knee area of the patients. Over time, this burden causes uncomfortable pain in the knee area of the patients. Patients lose weight to get rid of this situation they are trying to lose weight by using bariatric surgery, diet and medication. As a result, patients who cannot lose weight need physical therapy due to knee pain. Patients who cannot get results from physical therapy apply to hospitals for orthopedic surgery. In this study, we investigated pre- and postoperative knee pain and its effects on quality of life of 30 abdominoplasty patients with OA. Since there will be a significant improvement in the quality of life of the patients, the patients will get rid of both physical and psychological disorders. Thus, the orthopedic surgery requirements of the patients with reduced pain complaints will decrease to that extent. The patients participatin in the study were analyzed retrospectively. A questionnaire study was conducted with the patients. The patients were evaluated with VAS score, WOMAC osteoarthritis index and EUROQL general quality of life scales. With these evaluations,a decrease in the VAS scores of the patients after abdominoplasty and improvement in WOMAC values were statistically significant.And as a result,it was observed that the quality of life of the patients increased. KEYWORDS: Abdominal Hypertrophy, Knee Pain, Osteoarthritis