The normative force of certainty: A defense of realism
Kesinliğin normatif gücü: Gerçekçiliğin bir savunması
  1. Tez No: 664746
  2. Yazar: SENA BÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WİLLIAM GILES WRINGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Crispin Wright, Truth and Objectivity'de (Hakikat ve Nesnellik), ahlaki söylemin, gerçekçilik görüşünü benimsemeden de, doğruluk değerine sahip olabileceğini savunarak kendi gerçekçilik karşıtı modelini ortaya koyar. Orada, gerçekçilik ve gerçekçilik karşıtı görüşlerin arasındaki herhangi bir ahlaki uzlaşmazlığın bilişsel bir yetersizlik içermesinin ancak ve ancak a priori olması halinde ahlaki gerçekçiliğin savunulabileceğini ileri sürerken, Bilişsel Buyruk kriterini gerçekçiliğe karşı formüle eder. Bu çalışmada, gerçekçiliği savunmak için benimseyeceğim yöntem Wright'ın Bilişsel Buyruk kriterine karşın Wittgenstein'ın kesinlik anlayışını öne sürmek olacaktır. Böylece, gerçekçilerin ve gerçekçilik karşıtlarının arasındaki uzlaşmazlığın rasyonel olarak çözülemeyecek temel ahlaki dayanak noktalarına ilişkin derin bir uzlaşmazlık olduğunu iddia edeceğim. Daha sonra, güncel metaetik tartışmalarındaki ahlaki olguların varlığı meselesine atıfta bulunarak metaetikteki temel dayanak noktalarının olanaklılığını inceleyeceğim. Böylelikle, Bilişsel Buyruk kriterinin ne birinci dereceden normatif söylemde ne de normatifliğe ilişkin ikinci dereceden bir söylemde kullanılamayacağını ortaya koyacağım.
Özet (Çeviri)
Crispin Wright, in Truth and Objectivity, introduces his anti-realist paradigm, arguing that discourse about morality can be truth-apt without holding a realist stance. There, he formulates the criterion of Cognitive Command against realism by claiming that moral realism is defensible if and only if it is a priori that any moral disagreement between realists and anti-realists involves a cognitive shortcoming. In this thesis, the methodology I adopt to defend realism is to uphold Wittgenstein's claims about certainty against Wright's criterion of Cognitive Command. In so doing, I argue that the disagreement between realists and anti-realists is a kind of deep disagreement over basic moral certainties, which cannot be rationally resolvable. I then investigate the possibility of basic certainties in metadiscourse by referring to the claims about the existence of moral facts in contemporary metaethics. Taken together, I show that the criterion of Cognitive Command works neither in first-order normative discourse nor in second-order discourse about normativity.