Elit yüzücülerde dikey sıçramanın yüzme performansına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 675810
  2. Yazar: OKAN SERHAT TUNCİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Elit yüzücülerde dikey sıçramanın yüzme performansına etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya, FMV Işık Spor Kulübü'nde en az 6 yıldır lisanslı yüzen 13-14 yaş aralığında, boy ortalaması 168,24 ±8,25 cm, vücut ağırlık ortalaması 56,75 ± 9,74 kg olan 20 kız ve 17 erkek olmak üzere toplam 37 elit yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümler, FMV Işık Okulları Ayazağa Yarı Olimpik Yüzme Havuzu'nda planlanan günlerde ve saatlerde yapılmıştır. Araştırmada, dikey sıçrama ölçümünü almak için geçerlilik ve güvenirliliği sağlanmış My Jump 2 telefon uygulaması kullanılmıştır. Bu uygulama ile yüzücülerin dikey sıçramada; kaç cm sıçradığı (cm), dikey sıçrama esnasında geçirdiği süre (ms), dikey sıçrama hızı (m/s) ve dikey sıçrama esnasındaki oluşturduğu kuvvet (N) ve gücü (W) belirlenmiştir. Ayrıca, yüzücülerden belirli günlerde ve aralıklarla 15 m, 25 m, 50 m, 100 m ve 200 m serbest stilde maksimal eforla yüzmeleri istenerek performans dereceleri alınmıştır. Elde edilen verilerin çözümlemesi SPSS 21.0 paket programında yapılmıştır. My Jump 2 telefon uygulaması ile alınan dikey sıçrama parametreleri ile araştırmada kullanılan elit yüzücülerin 15 m, 25 m, 50 m, 100 m ve 200 m serbest stil yüzme performans dereceleri arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This is the investigation of the effect of vertical jump on swimming performance in elite swimmers. Method: 20 girls and 17 boys with an average height of 168.24 ± 8.25 cm, body weight average 56.75 ± 9.74 kg, aged 13-14 who have been swimming licensed at FMV Işık Sports Club for at least 6 years. A total of 37 elite swimmers participated voluntarily. Measurements were made in FMV Işık Schools Ayazağa Semi-Olympic Swimming Pool on the planned days and hours. In the study, the validity and reliability had been proved application; My Jump 2 phone was used to take the vertical jump measurement. With this application, swimmers in vertical jump; How many centimeters jumped (cm), time spent during vertical jump (ms), vertical jump speed (m/s), force (N) and power (W) created during vertical jump were determined. In addition, performance ratings were obtained by asking the swimmers to swim with maximum effort in 15 m, 25 m, 50 m, 100 m and 200 m freestyle on certain days and intervals. Analysis of the data was performed in the SPSS 21.0 package program. The relationships between the vertical jump parameters obtained with the My Jump 2 phone application and the performance ratings of elite swimmers in 15 m, 25 m, 50 m, 100 m and 200 m freestyle swimming were evaluated by pearson correlation analysis.