Genç yüzücülerde performans değerlendirmesi ve dolfin ayak vuruşunun kinematik performans değerlerine etkisi
Performance evaluation in young swimmers and the effect of dolphin kick on kinematic performance values
  1. Tez No: 858553
  2. Yazar: ZEYNEP BOZDOĞAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç yüzücülerde serbest, sırtüstü yüzme tekniği su içerisinden duvar itişiyle çıkış ve dönüş sonrası gerçekleştirilen sualtı dolfin ayak vuruşunun performans bileşenlerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, gönüllü 19 lisanslı erkek yüzücü katılmıştır. Sporcuların antropometrik ölçümlerinin ardından 50m serbest ve sırtüstü yüzme tekniği sırasında gerçekleştirdikleri sualtı dolfin ayak vuruşu incelenmiştir. Ölçümler 25m'lik yarı olimpik havuzda; duvar itişiyle çıkış evresi (7,5-12,5m) ve dönüş evresi dolfin ayak vuruşu (32,5-37,5m) kinematiği değerlendirilmiştir. Sualtı dolfin ayak vuruşu (vuruş frekansı ve bir vuruşta katedilen mesafe), özel hareketli bir sisteme bağlı Go-pro hero 10 (60 fps) aksiyon kamerası kullanılarak kaydedilmiştir. Kaydedilen görüntüler hareket analizi Kinovea 0.9.5. programına aktarılarak sayısal değerler elde edilmiştir. Bulgular: Alt ekstremite uzunluklarının serbest ve sırtüstü yüzme tekniği sırasındaki dolfin ayak vuruşu kinematiğine etkisi olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate the effects of underwater dolphin kick performance compenents following the push off start and turn in young swimmers on freestyle and backstoke swimming techniques. Materials and Methods: Nineteen male licensed swimmers volunteered for the study. After anthropometric measurements, underwater dolphin kick during 50m freestyle and backstroke were analyzed. Measurements were taken in a 25m (short course) swimming pool; the kinematics of the push-off phase (7.5-12.5m) and the dolphin kick following the turn phase (32.5-37.5m) were evaluated. The underwater dolphin kick (kick frequency and distance per kick) was recorded using a GoPro Hero 10 (60 fps) action camera mounted on a movable system. The recorded footage was transferred to the motion analysis software Kinovea 0.9.5. to obtain numerical values. Results: The lengths of the lower extremities were found to have no significant effect on the kinematics of the dolphin kick during freestyle and backstroke swimming techniques (p>0.05).