Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp fakültesi dönem I ve dönem VI öğrencilerinin sigara içme sıklığı ve sigara ile ilgili bilgi tutum ve davranışları
Smoking habits of grade I and VI medical students at Bulent Ecevit University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 664853
  2. Yazar: MERVE GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem I ve VI öğrencilerinin sigara içme sıklığını, sigara ile ilgili bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmeyi, bununla ilişkili risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde birinci ve altıncı sınıfta öğrenim gören 221 öğrenci üzerinde yapıldı. Öğrencilere demografik verileri, sigara ile ilgili bilgi tutum ve davranışları ve bunları etkileyen faktörler, tıp fakültesinde sigaranın zararları ile ilgili verilen eğitimin yeterliliği ve sigara bıraktırma politikaları hakkındaki düşüncelerini içeren 37 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Anket verileri SPSS 18 programında analiz edildi. Verilerin istatistiksel analizinde yüzde hesaplamaları Chi-Square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the smoking frequency, knowledge levels, attitudes and behaviors of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Grades I and VI medical students and to investigate risk factors of smoking. Material and Methods: This study is a cross-sectional descriptive study that is composed of 221 medical students attending during the 2020-2021 academic calendar. A questionnaire consisting of 37 questions was applied to the students, which included demographic data, knowledge, attitudes and behaviors about smoking and the related factors, the adequacy of the education given at the medical school about the harms of smoking and smoking cessation policies. The data obtained was assessed by using SPSS 15,0 program. Chi-Square test were used in the statistical analysis of the data. Findings: When analyzing the data of the study; 23.1% of the students were smoking. The rate of smokers was 8.8% in grade I students and 38.3% in grade VI. Most of the smokers (62.7%) were smoking before the faculty; the rest of them (37.3%) had started smoking at the medical faculty. A significant relationship was found between smoking and advanced grade, smoking in the living environment, and smoking among friends. Result: The high frequency of smoking among medical faculty students suggests that the measures taken about smoking are insufficient. Most of the students continue to smoke although they have information about the harmful effects of smoking. This situation shows that students need practical training in addition to theoretical education.