Spor bilimleri fakültesinde eğitim alan öğrencilerin sporda e-öğrenmeye yönelik tutumları, akademik erteleme davranışları ve duygusal zeka özelliğinin incelenmesi
Investigating the attitudes towards e-learning in sports, academic procrastination behaviors and emotional intelligence traits of the students studying at the faculty of sports sciences
- Tez No: 664948
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada Spor Bilimleri fakültesinde eğitim alan öğrencilerin Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutumları, Akademik Erteleme davranışları ve Duygusal Zeka özelliğinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmaya 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gazi, Ankara, Ankara Yıldırım Beyazıt ve Hacettepe Üniversiteleri spor bilimleri alanında öğrenim gören 230'u kadın, 311'i erkek olmak üzere toplam 541 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporda E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”,“Akademik Erteleme Ölçeği”,“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği–Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan verilerin analizinde, SPSS-22 paket programı aracılığıyla frekans, yüzde dağılım, aritmetik ortalama, mod, medyan gibi betimsel istatistikler; iki ölçek arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Korelasyon testi; MANOVA ve Çoklu Regresyon Analizi Enter metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak, Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutum ile Duygusal Zeka Özelliğinin Akademik Erteleme üzerindeki yordayıcı etkisinin belirlenmesi amacıyla Akademik ertelemenin bağımlı, Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutum ile Duygusal Zeka Özelliğinin bağımsız değişken olarak alındığı regresyon modeli kurulmuştur. Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutum ve Duygusal Zeka Özelliğinin Akademik Erteleme ile arasındaki ilişkinin yordayıcı etkisi anlamlı bulunmuştur. Model içerisindeki parametrelerin anlamlılık düzeyleri incelendiğinde; Sporda E-öğrenmeye Yönelik Tutum ölçeği ile Duygusal Zeka Özelliği ölçeği alt boyutlarından iyi oluş ve sosyallik alt boyutları akademik ertelemeyi anlamlı düzeyde yordamaktadır. Sporda e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeği ile Duygusal Zeka ölçeği sosyallik alt boyutu akademik ertelemeyi negatif olarak yordarken, iyi oluş düzeyinin akademik ertelemeyi pozitif olarak yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyet, yaptıkları sporun türü, spor yapma süresinin duygusal zeka özelliği ölçeği arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Aktif spor yapma durumu, bir önceki dönem not ortalaması, ailenin aylık gelir durumu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, tercih edilen eğitim türü, teorik dersler için e-öğrenme başarısı, uygulamalı dersler için e-öğrenme başarısı, tercih ettikleri ders çalışma şekli, en iyi öğrenme türü ve sahip olunan motivasyon türü değişkenlerinin sporda e-öğrenmeye yönelik tutum ve duygusal zeka özelliği ölçeği arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Yaş değişkeni ile akademik erteleme ölçeği arasında da anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the Attitudes towards E-learning in Sports, Academic Procrastination behaviors and Emotional Intelligence traits of the students studying at the Faculty of Sport Sciences in terms of different variables. Relational scanning model was used in the research. The sample of this study was determined by the convenience sampling method. A total of 541 university students, 230 women and 311 men, studying in the field of sports sciences at Gazi, Ankara, Ankara Yıldırım Beyazıt and Hacettepe Universities in the 2019-2020 academic year participated in the study.“Personal Information Form”,“Attitude Scale Towards E-Learning in Sports”,“Academic Procrastination Scale”,“Emotional Intelligence Feature Scale – Short Form”were used as data collection tools. Descriptive statistics such as frequency, percentage distribution, arithmetic mean, mode, median through SPSS-22 package program were used in the analysis of data collected in accordance with the purpose of the research; Pearson Correlation test to examine the relationship between the two scales; MANOVA and Multiple Regression Analysis Enter method was used. As a result, in order to determine the predictive effect of Attitude towards E-learning in Sports and Emotional Intelligence on Academic Procrastination, a regression model was established in which academic procrastination was taken as dependent variables and the Attitude towards E-learning in Sports and Emotional Intelligence Traits were independent variables. The predictive effect of the relationship between the Attitude towards E-learning in Sports and the Emotional Intelligence Traits and Academic Procrastination was found to be significant. When the significance levels of the parameters in the model are examined; Well-being and sociability sub-dimensions of the Attitude Scale towards E-learning in Sports and Emotional Intelligence Scale significantly predict academic procrastination. While e-learning attitude scale in sports and the sociality sub-dimension of Emotional Intelligence scale negatively predicted academic procrastination, it was determined that well-being level positively predicted academic procrastination. In addition, it were determined that there is a significant difference between gender, active sports status, type of sports they perform, and the emotional intelligence feature scale of the duration of performing sports. Active sports status, grade point average of the previous term, monthly income of the family, education level of the mother, education level of the father, preferred education type, e-learning success for theoretical courses, e-learning success for practical courses, preferred study style, the best learning type and the type of motivation they have and the scale of attitude towards e-learning in sports and emotional intelligence traits. A significant difference was also found between the age variable and the academic procrastination scale.