Arkadaş dergisi (çeviriyazı-inceleme)
Arkadaş magazine (a transcriptive and an analytical study)
  1. Tez No: 664974
  2. Yazar: ASLI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇELTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 696
Özet
Arkadaş; sorumlu müdürü Sedat Simavi olan, 27 Haziran 1928'de haftalık olarak yayımlanmaya başlanan; sanat, spor, kadın, mizah, moda, fen bilimleri, sosyal bilimler gibi çeşitli konulardan bahseden, resimli bir dergidir. Dergi 1-23. sayılarda eski harflerle, 23. sayıdan sonra yeni Türk harfleriyle yayımlanmıştır. Bu çalışmada 1-23. sayılar eski harflerden yeni Türk harflerine aktarılmış; şekil, içerik ve eğitim açısından incelenmiştir. Bu sayede daha önce çalışılmamış bu derginin tanıtılması; Türk eğitim, kültür ve basın hayatına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma; harf inkılabından önce yeni Türk harflerine geçiş çalışmalarının başladığının kanıtlanması, derginin yayımlandığı dönemin güncel olayları, gelişmeleri, modası ve kadın, evlilik, meslekler, yeni Türk harfleri vb. konulara bakış açısı hakkında bilgi verilmesi bakımından önemlidir. Çalışmada nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda derginin okurlarla arkadaşlık etmek amacıyla yayımlandığı, arkadaşlık ederken okurlara bilgiler ve öğütler verdiği, bu sayede okuru eğittiği görülmüştür. Harf inkılabından önce yeni Türk harflerinin tanıtılmaya ve öğretilmeye başlandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arkadaş is a weekly magazine that talks about art, sport, woman, humor, fashion, sciences, social sciences etc. and its managing director is Sedat Simavi. Old letters issues from 1 to 23 of Arkadaş which were published in 1928 transcribed to new Turkish letters. It has been examined in terms of form, content and education. It is aimed to introduce this magazine which has not studied before and contribute to Turkish education, culture and press. The magazine informs about current events, developments, fashion, perspectives on women, marriage, professions, new Turkish letters etc. period of its publication and proves that the transition process to the new Turkish letters started before the alphabet reform therefore this study is an important. The qualitative research methods were used in this study. As a results, the magazine was published to be friend with readers, gave informations, advices and educated them through this way. New Turkish letters were introduced and taught before the alphabet reform.