Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk polikliniklerine başvuran alt düşüklüğü saptanmış risk grubu hastalarında B6 vitamin düzeyinin değerlendirilmesi
Applicants to Kirikkale University Faculty of Medicine hospital children's polyclinics evaluation of vitamin B6 level in risk group patients with low alt
- Tez No: 835953
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER FULYA GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
B6 vitamininin aktif formu olan piridoksal fosfat (PLP); 160'tan fazla enzimatik reaksiyonda koenzim olarak görev almaktadır. PLP'nin koenzim olduğu en bilinen enzimatik reaksiyonlardan biri ise ALT'nin katalizlediği bir transaminasyon reaksiyonudur. Alanin + Okzalat Pirüvat+ Glutamat B6 vitamin eksikliği nadir olmakla birlikte protein enerji malnütrisyonu, malabsorbtif durumlar (çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, vb.), obezite, renal yetmezlik, otoimmün hastalıklar (özellikle romatoid artrit), çeşitli ilaçların kullanımı (kortikosteroid, fenitoin, karbamazepin, östrojen, progesteron, izoniazid, vb.) gibi durumlarda görülebilmektedir. Çoğunlukla B12 ve folik asit gibi diğer vitamin B kompleksi vitaminleri ile birlikte eksikliği saptanır. B6 vitamin eksikliği klinik olarak halsizlik, neşesizlik, unutkanlık, kilo alamama, irritabilite, huzursuzluk, kusma, nöbet, normositer anemi, ciltte seboraik dermatit, ağız çevresinde şelozis, glossit, çocuklarda nadiren periferik nörit ile kendini gösterebilir. B6 vitamin eksikliği ise serumda PLP ve ALT ölçümü ile belirlenebilmektedir ALT değerinin klinik olarak hemen her zaman yüksekliği üzerinde durulsa da; düşüklüğü B6 vitamin eksikliği habercisi olabileceğinden özellikle risk gruplarında ALT düşüklüğü saptandığı takdirde B6 vitamin eksikliğinin akla gelmesi gerekmektedir. AMAÇ: ALT düşüklüğü ile B6 eksikliği arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak son yıllarda önemi daha da anlaşılmaya başlanan B6 vitamininin eksikliğinin pek çok hastada rutin bakılan bir laboratuvar parametresi olan ALT düşüklüğü ile tanı almasını sağlamaktır. Ayrıca ALT değerinin yüksekliği kadar düşüklüğü durumunda da hekimlerin dikkatini artırmak amaçlanmıştır. GEREÇ – YÖNTEM: Çalışma Temmuz 2022 – Nisan 2023 tarihleri arasında 10 aylık bir sürede tamamlanmıştır. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk polikliniklerine başvuran hastalar içerisinde; B6 vitamin eksikliği açısından risk grubunda olan malnütrisyon, obezite, çölyak hastalığı, crohn hastalığı, ülseratif kolit, renal yetmezlik klinik durumlarından biri veya birkaçına sahip olan 2-18 yaş arası hastalardan çalışmayı kabul edenler arasında yapılmıştır. Hastaların rutin kanlarında bakılan ALT değerleri değerlendirilerek yaşa göre ALT değeri normal olan 30 hasta ve ALT değeri düşük olan 30 hasta olmak üzere toplamda 60 hastada vitamin B6 (PLP) düzeyi bakılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastalardan 23'ünde (%38,3) malnütrisyon, 19'unda (%31,7) obezite ve 16'sında (%26,7) malabsorbsiyon vardı; 2 hasta (%3,3) ise KBY hastası idi. 60 hastanın 14'ünün B6 vitamin düzeyi düşük bulundu (%23,3) ve bunların 11'inin ALT değeri de düşüktü. ALT düzeyi normal olanların B6 düzeyi 8,1 µg/L (5,9-10,5), düşük olanların B6 düzeyi 5,2 µg/L (3,3-9,7) bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,029). Ayrıca ALT ile B6 arasında pozitif anlamlı korelasyon olduğu görüldü (p=0,012). Benzer şekilde AST düzeyi normal olanların B6 düzeyi 7,7 µg/L (5,2-11,2) iken düşük olanların B6 düzeyi 5,2 µg/L (2,8-8) bulundu ve yine iki grup arasında anlamlı fark vardı (p=0,0418). AST ile B6 arasında da pozitif anlamlı korelasyon olduğu görüldü (p=0,005). Hemoglobin sentezinde ve yapısında görev alan B6'nın hemoglobin düşüklüğü olanlarda hemoglobin düşüklüğü olmayanlara göre anlamlı şekilde düşük olduğu bulundu (p=0,009). B6'nın diğer B vitaminlerinden folik asit ve B12 ile karşılaştırmasında ise aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. SONUÇ: ALT düşüklüğünde B6'nın sayısal olarak daha düşük olması ve ALT ile B6 arasında pozitif anlamlı korelasyon gösterilmesi B6 vitamin eksikliğini değerlendirmede ALT'nin kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak ALT düşüklüğü olan olguların ortanca B6 değerinin normal aralıkta olması nedeniyle her ALT düşüklüğünde B6 vitamini de düşüktür demek doğru olmayacaktır. Aradaki ilişkiyi netleştirebilmek için daha geniş hasta grubu ile araştırmanın güçlendirilmesini önermekteyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Piridoksal Fosfat, Alt Düşüklüğü, Vitamin B6
Özet (Çeviri)
Pyridoxal phosphate (PLP), the active form of vitamin B6; participates in more than 160 enzymatic reactions. One of the most known enzymatic reactions in which PLP acts as a cofactor is a transamination reaction catalyzed by ALT. Alanine + Oxalate Pyruvate + Glutamate Although vitamin B6 deficiency is rare it can be see in; protein energy malnutrition, malabsorptive conditions (celiac disease, inflammatory bowel disease, etc.), obesity, renal failure, autoimmune diseases (especially rheumatoid arthritis), use of various drugs (corticosteroid, phenytoin, carbamazepine, estrogen, progesterone , isoniazid, etc.). It is often deficient in combination with other vitamin B complex vitamins such as B12 and folic acid. Vitamin B6 deficiency may present clinically with weakness, dejection, forgetfulness, inability to gain weight, irritability, restlessness, vomiting, seizures, normocytic anemia, seborrheic dermatitis on the skin, cheilosis around the mouth, glossitis, and rarely peripheral neuritis in children. Vitamin B6 deficiency can be determined by measuring PLP and ALT in the serum. Although clinically high ALT value is almost always emphasized; low levels of ALT may be a precursor of vitamin B6 deficiency. Especially if low ALT is detected in risk groups, vitamin B6 deficiency should be considered. OBJECTIVE: The results will reveal the relationship between low ALT and B6 deficiency, and it will be possible to diagnose vitamin B6 deficiency, by low ALT, which is a routine laboratory parameter in many patients. In addition, it is aimed to increase the attention of physicians in case of low as well as high ALT value. MATERIAL – METHODS: The study was completed in a period of 10 months between July 2022 and April 2023. The study will be conducted among patients between the ages of 2 and 18 who have one or more of the clinical conditions of malnutrition, obesity, celiac disease, chron's disease, ulcerative colitis and/or renal failure, who are in the risk group for B6 vitamin deficiency. Patients will be selected from among those who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital pediatric outpatient clinic as of the date of approval from the ethics committee. By evaluating the ALT values in the routine blood of the patients, the vitamin B6 (PLP) level will be measured in a total of 60 patients, including 30 patients with normal ALT values for age and 30 patients with low ALT values. RESULTS: Among the patients included in the study, 23 (38.3%) had malnutrition, 19 (31.7%) had obesity, and 16 (26.7%) had malabsorption; 2 patients (3.3%) were patients with CRF. Vitamin B6 levels were found to be low in 14 of 60 patients (23.3%), and ALT levels were also low in 11 of them. Those with normal ALT levels had a B6 level of 8.1 µg/L (5.9-10.5), those with low levels had a B6 level of 5.2 µg/L (3.3-9.7), and the difference was statistically significant (p =0.029). In addition, a positive significant correlation was observed between ALT and B6 (p=0.012). Similarly, those with normal AST levels had a B6 level of 7.7 (5.2-11.2) while those with low B6 levels were found to be 5.2 (2.8-8) and there was a significant difference between the two groups (p=0.0418). ). There was also a significant positive correlation between AST and B6 (p=0.005). B6, which is involved in the synthesis and structure of hemoglobin, was found to be significantly lower in patients with anemia compared to those without anemia (p=0.009). In the comparison of B6 with the other B vitamins folic acid and B12, no statistically significant relationship was found between them. CONCLUSION: The fact that B6 is numerically lower in low ALT and the positive correlation between ALT and B6 suggests that ALT can be used in the evaluation of vitamin B6 deficiency. However, the median B6 value (5.1 µg/L) of patients with low ALT is in the normal range (RA: 4.1 – 43.7 µg/L), which still shows that we cannot say that every low ALT is low in vitamin B6. We recommend strengthening the research with a larger patient group to clarify the relationship. KEYWORDS: Pyridoxal Phosphate, ALT Enzyme Deficiency, Vitamin B6