Erkek futbolcularda titreşimli ve titreşimsiz foam roller egzersizlerinin eklem hareket açıklığı, vücut salınımı ve dikey sıçrama üzerindeki akut etkileri
The acute effects of vibrating and non-vibrating foam roller exercises on joint range of motion, body sway, and vertical jump in male football players
- Tez No: 959714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
hareket açıklığı, vücut salınımı ve dikey sıçrama üzerindeki akut etkileri incelemektir. Çalışmaya 19 amatör futbolcu (n=19 yaş ort. 21,78±1,84 yıl) gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Çalışmanın 1. Günü sporculardan dikey sıçrama, postüral salınım ve eklem hareket açıklığı verileri alınmıştır. Çalışmanın 3. Günü sporculara dinamik ısınma protokolü yaptırılarak dikey sıçrama, postüral salınım ve eklem hareket açıklığı verileri alınmıştır. Çalışmanın 5. Günü sporcular titreşimsiz foam roller egzersilerine ek olarak dinamik ısınma protokolünden sonra dikey sıçrama, postüral salınım ve eklem hareket açıklığı verileri alınmıştır. Çalışmanın 7. Günü sporcular titreşimli foam roller egzersizlerine ek olarak dinamik ısınma protokolünden sonra dikey sıçrama, postüral salınım ve eklem hareket açıklığı verileri alınarak çalışma prosedürü sonlandırılmıştır. Çalışma bulguları incelendiği zaman dinamik ısınmaya ek olarak uygulanan hem foam roller hem de titreşimli foam roller protokollerinin dominant ve non dominant bacaklardaki eklem hareket açıklığı ile sadece dinamik ısınma sonrası elde edilen eklem hareket açıklığı arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu (p0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
exercises on range of motion (ROM), body sway, and vertical jump performance in male football players. A total of 19 amateur male football players (n=19, mean age = 21.78 ± 1.84 years) voluntarily participated in the study. On Day 1 of the study, data on vertical jump performance, postural sway, and joint range of motion were collected from the athletes. On Day 3, following a dynamic warm-up protocol, measurements of vertical jump, postural sway, and joint ROM were again taken. On Day 5, after performing the dynamic warm-up followed by non-vibration foam roller exercises, the same measurements were repeated. On Day 7, the procedure was repeated with the inclusion of vibration foam roller exercises in addition to the dynamic warm-up, concluding the study protocol. Analysis of the findings revealed that both the foam roller and vibration foam roller protocols, when added to a dynamic warm-up, produced statistically significant improvements (p0.05) of either leg.