Bolu tüneli duraylılığının statik ve dinamik analiz yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the bolu tunnel stability by means of static and dynamic analyses
- Tez No: 665342
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Tez kapsamında, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi nedeniyle hasar gören Bolu Tüneli ana çalışma konusunu teşkil etmiştir. Bolu Tüneli'nde deprem öncesinde ve sonrasında yapılan jeoteknik araştırmalar, kazı ve destek sistemleri, süreç içerisinde Bolu Tüneli'nde yaşanan sorunlar ve Düzce Depremi'in Bolu Tüneli'ne etkisi incelenmiştir. Yaşanan sorunların temeline inilerek kapsamlı bir arazi çalışması ile beraber, FLAC3D programı kullanılarak statik ve dinamik sayısal analizler yapılmıştır. Bolu Tüneli'nde uygulama aşamasında yapılan kazı ve destek sistemleri aynen modelde uygulanmıştır. Yapılan statik çözümlerle kazı yönteminin tünel duraylılığını nasıl etkilediği incelenmiştir. Bununla beraber farklı ivme ve frekans değerleri ile yapılan dinamik çözümlemeler ile depremin tünele olan etkisi gözlenmiştir. Yapılan arazi ve sayısal analiz çalışmaları sonucunda, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nden sonra Bolu Tüneli'nde meydana gelen göçüğün temel nedeninin deprem olmadığı sonucuna varılmıştır. Statik halde yenilemeyen yerdeğiştirmelerin üzerine gelen ilave deprem yükü ile beraber malzemenin ve desteklerin yenilerek göçüğün gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca tünellerde statik olarak duraylılığın sağlandığı durumda, meydana gelebilecek depremlerin tüneller üzerinde ciddi bir etkisinin olmayacağı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Bolu tunnel damaged during Düzce earthquake on 12th November 1999 is the main scope of the study. Geotechnical investigations on Bolu Tunnel before and after earthquake, excavation and support systems, problems encountered during the construction of Bolu tunnel, and the effects of Düzce earthquake on Bolu tunnel were investigated. Identifying the problems encountered, an extensive field study along with static and dynamic analyses methods using FLAC3D software were carried out. Same excavation methods and support systems used in the Bolu tunnel were included in the numerical model. How the excavation method affects the tunnel stability was examined by static analysis. In addition, effects of earthquake on tunnel were observed with the dynamic analysis using different acceleration and frequency values. According to the results of field study and the numerical analysis, it was concluded that the main reason of the collapse, which was occurred after the Düzce earthquake on 12th November 1999, was not the earthquake. However, it is believed that displacements in static conditions which did not result in failure together with additional earthquake load caused the failure of rock mass and support systems leading to the collapse. Besides, it is concluded suggested that the earthquakes these will take place in the future, will not have significant effects on tunnels where the stability was statically ensured.