Kavram haritaları ile öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin çokgenler konusundaki başarısına ve ilişkilendirme becerisine etkisi
The effect of teaching with concept maps on seventh grade students' achievement and making connection skills regarding polygons
  1. Tez No: 665991
  2. Yazar: HANDE ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SONAY AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada amaç, kavram haritası yardımıyla çokgenler öğretiminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin geometri başarılarına ve ilişkilendirme becerilerine olan etkisini incelemektir. Çalışma yarı deneysel desenlerden birisi olan ön-test ve son-test kontrol grubu deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim sezonunda yapılmış olup araştırmanın örneklemi Ağrı ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda eğitimine devam eden 7. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmada kendiliğinden var olan gruplar rastgele olarak deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Kontrol grubunda bulunan 23 öğrenci ve deney grubunda bulunan 24 öğrenci ile yürütülen bu çalışma 3 hafta boyunca kontrol grubunda mevcut programdaki etkinlikler ile öğretim yapılmış ve deney grubunda ise kavram haritaları yardımıyla öğretim gerçekleştirilmiştir. Geometri Başarı Testi ve İlişkilendirme Becerisi Testi çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılmış ve her iki grupta ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veri analizi için karışık desenlerde ölçüm (ön test-son test), grup (deney ve kontrol) ve deneysel etki (grup*ölçüm) olmak üzere üç etki test edilmektedir. Bu nedenle araştırmada bu etkileri test etmeye uygun olan Karışık Ölçümler ANOVA (Mixed-Design ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada grup ve ölçümün temel etkilerini yorumlamak için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, son test başarı testi ve beceri testi puanları arasında deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen tüm veriler değerlendirildiğinde, kavram haritalarının derslere daha fazla entegre edilmesinin öğrencilerin başarısını ve ilişkilendirme becerilerini geliştireceği düşünülmektedir. Bu sebeple, ortaokulda geometri öğretiminde kavram haritalarının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of polygons teaching on the geometry achievement and making connection skills of middle school 7th grade students by means of the concept map. This study was created using the pre-test and post-test control group design, which is one of the quasi-experimental designs. The research was conducted in the 2018-2019 academic year, and the sample of the study consists of 7th grade students studying at a secondary school. In the study, the groups were randomly selected. The study was conducted with 23 students in the control group and 24 students in the experimental group. The research was sustained for 3 weeks and the control group was taught with the activities in the current program, and the experiment group was taught with concept mapping. Geometry achievement test and making connection skills test were used as data collection tools. The Mixed - Design ANOVA method, which is suitable for testing these effects, was used in the study. Bonferroni multiple comparison test was used to interpret the main effects of group and measurement in the study. According to the findings from tests, a statistically significant difference in favor of the experimental group was found between these groups. When all the data obtained from the research are evaluated, it is thought that integrating concept maps into lessons more will improve students' achievement and making connection skills. Therefore, it is recommended to use concept maps when teaching geometry in middle school.