Evaluation of the relationship between actn3 R577X polymorphism and anaerobic power capabilities of ultimate frisbee players
ACTN3 R577X polimorfizmi ile ultimate frisbee oyuncularının anaerobik performans seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 666035
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR, PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ultimate Frisbee (Ultimate), sınırlı temaslı, yüksek tempolu, kadın ve erkek sporcuların bir arada oynadığı bir takım sporu olarak tanımlanmaktadır. Oyuncuların maç sırasında en sık gözlemenen hareketleri arasında düşük ve yüksek tempoda koşma, zıplama, diski fırlatma, ani yön değiştirme gibi öğeler yer almaktadır. Ultimate, hem maç sırasında hem de sonrasında sporcularda yorgunluğa neden olabilecek kadar düşük ve yüksek tempolu koşu becerisinin gerektiği bir spordur. Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu sprint yapabilme becerisi, sporcunun rakipleriyle daha rahat rekabet edebilmesinde önemli olabilir. Bu çalışmanın temel amacı, ACTN3 geninin R577X polimorfizmi ile Ultimate Frisbee oyuncularının anaerobik güç yetenekleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi Ultimate Frisbee Takımından 30 gönüllü sporcu (21E, 9K; 21,03 ± 2,04 yıl) ve 30 gönüllü kontrol (19E, 11K; 22,17 ± 1,39 yıl) dahil edildi. . Anaerobik gücü belirlemek için dört test kullanıldı: Dikey Sıçrama Testi, Koşuya Dayalı Anaerobik Sprint Testi (RAST), Mesafe için Üçlü Sıçrama ve Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Testi. Her iki grubun genotiplemesi real-time PCR kullanılarak belirlendi ve verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile yapıldı. Sonıçlarımıza göre çalışma grubunda RR genotipine sahip 12 (%40), RX genotipine sahip 13 (%43) ve XX genotipine sahip 5 (%17) sporcu vardı. Kontrol grubunda ise RR genotipine sahip 12 (%40), RX genotipine sahip 11 (%37) ve XX genotipine sahip 7 (%23) katılımcı vardı.
Özet (Çeviri)
Ultimate Frisbee (Ultimate) is identified as limited contact, fast-paced, mixed –both male and female players competing together– a team sport. Players do running, cutting, guarding, jumping, throwing, catching, laying out during the game. Ultimate comprises an enormous amount of both low and high level running, which can cause exhaustion during or after a competition. Consequently, the capacity to execute high-intensity sprinting might have an extremely important role in an individual's competition performance. The main aim of the study is to evaluate the relationship between R577X polymorphism of the ACTN3 gene and the anaerobic power capabilities of Ultimate Frisbee players. The study involved 30 volunteer athletes (21M, 9F; 21,03±2,04 years) from Yeditepe University Ultimate Frisbee Team and 30 volunteer controls (19M, 11F; 22,17±1,39 years). To determine the anaerobic power, four tests were used: Vertical Jump Test, Running-based Anaerobic Sprint Test (RAST), Triple Hop for Distance and Closed Kinetic Chain Upper Extremity Test. Genotyping of groups was determined by using real-time PCR, and the statistical analysis of the data was performed by the SPSS v23.0 program. According to our results, the RR genotype was determined in 12 (40%), RX genotype in 13 (43%) XX genotype in 5 (17%) Ultimate Frisbee players. In the control group, genotype distributions were determined 12 (40%), 11 (37%), and 7 (23%) respectively.