İş özelliklerinin iş yerinde dedikoduya yaklaşımdaki rolü: Sağlık sektöründe bir araştırma
The role of job characteristics in the approach to gossip at work: A research in the health sector
  1. Tez No: 666061
  2. Yazar: RABİA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TAŞTAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Dedikodu, genel olarak çekiştirme, ortamda olmayan diğer bireyler hakkında konuşma gibi tanımları içerisinde barındırmakla birlikte örgütler açısından bakıldığında informal iletişim kanalı olması öne çıkmaktadır. Dedikodunun örgütsel yaşamda stres, tükenmişlik, iş tatminsizliği, iş güvensizliği, performans baskısı nedeniyle ortaya çıkması ve belirtilen nedenlerle yoğun hissedildiği görülmektedir. Ortaya konulan yoğunluk ve ilgi nedeni ile bu araştırmanın temel amacı, çalışanların yaptıkları işin özelliklerinin dedikoduyu hangi boyutlarda etkileyip etkilemediğini tespit etmektir. Araştırma amacından yola çıkarak nicel araştırma yöntemine dayalı olarak anket tekniği ile Edirne ilinde bulunan araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarından veri toplanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile verilere ölçeklere güvenirlilik, faktör analizi, çoklu regresyon analizi yapılarak hipotezler test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, iş özelliklerden arkadaşlık, işin anlamlılığı, rutinlik, özerklik boyutlarının dedikodu varlığı ve yaygınlığı üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özerklik, geribildirim, sosyal çeşitlilik gibi iş özellikleri boyutları ile dedikodunun bireysel araçsallığı üzerine etkileri bulunmuştur. Araştırmada çalışanların yaptıkları işin özelliklerinden özerklik, rutinlik, sosyal çeşitlilik, işin anlamlılığı boyutlarının dedikodunun etkilenme ve örtük tepkiler olarak ifade edilen boyutunu etkilerken, dedikoduya tepkiler boyutunu ise özerklik ve geribildirim gibi iş özelliklerinin etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının bazı demografik özelliklerinin dedikodu ile farklılıkları tespit edilmiştir. Araştırmada iş özellikleri ile dedikodu arasında ortaya çıkan anlamlı ilişkiler işlerin özelliklerinin tasarlanmasında, dedikodu ile ilgili mekanizmaları iş bazlı anlayabilme ve etkileyebilme noktasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gossip, in general, talking about other people who are not in the environment, but from the point of view of organizations, it stands out that it is a channel of informal communication. It seems that Gossip occurs in organizational life due to stress, burnout, job dissatisfaction, job insecurity, performance pressure, and is felt intensely for the reasons stated. Because of the intensity and interest revealed, the main purpose of this research is to determine in what dimensions the characteristics of the job that employees do affect by gossip. Based on the purpose of the research, data was collected from health workers at the Research Hospital in Edirne using the survey technique based on the quantitative research method. Data obtained from surveys, hypotheses were tested by performing scale reliability, factor analysis, multiple regression analysis with SPSS Statistics program. As a result of the research, it was found that the dimensions of friendship, meaningfulness of job, routine, autonomy from business characteristics have an effect on the presence and prevalence of gossip. In addition, job characteristics such as autonomy, feedback, social diversity and their effects on the individual instrumentality of gossip were found. In the study, it was found that autonomy, routine, social diversity, and the dimensions of meaningfulness of work affect the dimensions of gossip expressed as influence and implicit reactions, while the dimension of reactions to Gossip affects the dimensions of job characteristics such as autonomy and feedback. The differences between some demographic characteristics of the healthcare workers participating in the study and gossip were determined. Meaningful relationships that arise between job characteristics and gossip in research are thought to contribute to the design of job characteristics, understanding and influencing gossip-related mechanisms on a job basis.