Lyciasalamadra flavimemris türünün dağılışı ve bölgenin eko-coğrafik etkilerinin incelenmesi
Distribution and investigation of the eco-geographic effects of lyciasalamadra flavimemris
- Tez No: 666123
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞKALE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma ile Muğla'da yayılış gösteren Marmaris kara semenderinin (Lyciasalamandra flavimembris) bulunduğu lokalitelerin GPS koordinatları alınmıştır. Elde edilen veriler ile türün dağılım haritası oluşturulmuştur. Lyciasalamandra flavimembris aktif olduğu Ekim 2018- Şubat 2020 tarihleri arasında arazi çalışması yapılmıştır. Marmaris kara semenderin aktif olduğu dönemlere ait meteorolojik verilere göre, aylık ortalama sıcaklığın 11.3±4.31°C (min=5.2°C; maks= 21°C), ortalama yağışın 152.6±74.89mm (min=56.5mm; maks= 335.2mm ) ve ortalama hava basıncının 939.6±2.55 hPa; (min=937.8hPa; maks= 941.4hPa) olduğu tespit edilmiştir. Gözlenen en fazla birey ise 8-18°C arasında (ortalama=13.72±1.521°C) olmuştur. Türe uygun habitatlar hesaplanarak alan kontrolleri yapılmış ve 68 varlık verisi toplanmıştır. Tür dağılım haritası oluşturmak için 874m x 874m büyüklüğünde 118 örnek alanda arazi çalışması yapılmıştır. Dağılım haritası hesaplanması için 40 değişken kullanılmıştır. Var verileri, oluşturulan haritaya konumlandırılarak MaxEnt de uygunluğu değerlendirmek için veriler, *.csv ve *.ASCII formatında kaydedilmiştir. MaxEnt (Maksimum Entropi yaklaşımı) da veriler, %90 eğitim verileri %10 test verisi olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents, the distribution map of Lyciasalamandra flavimembris (the Marmaris salamander) using GPS coordinates of known and newly founded locolities GPS coordinates under ArcGIS and Maxent programs. The field study was conducted between October 2018 and February 2020 that is the active period of the species. The meteorological data of the active periods of the species recorded as; the average monthly temperature was 11.3±4.31°C (min= 5.2°C; max = 21°C), the average precipitation was 152.6±74.89mm (min= 56.5mm; max= 335.2 mm) and the mean air pressure was 939.6±2.55 hPa; (min= 937.8 hPa; max= 941.4hPa). The highest number of individuals observed was between 8-18°C (mean= 13.72±1.521°C). . Field studies were carried out on 118 sample areas in dimensions of 874m x 874m to create a habitat suitability distribution map, and a total 68 presence data were collected. Environmental and bioclimatic data (total 40 variables) were used to drawn distribution maps. Google earth has also been indexed by existing data obtained through field studies. We calculated the impact of environmental factors on the distribution of the species. We analyzed the environmental data in *.csv format containing presence data and environmental variables in *.ASCII format with the help of MaxEnt 3.4.1 software. Species data was requested to be separated from 90% of training data and 10% of test data from software settings.