Gıda katkısı olarak kullanılan biberiye,kekik ve defnenin etken maddelerinin karşılaştırılmaları üzerine araştırmalar
Research on the comparison of active ingredients of rosemary, thyme and laurel
  1. Tez No: 666124
  2. Yazar: HASRET KÜBRA UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalıĢmada, süperkritik karbondioksit (SC-CO2) ve distilasyon yöntemleriyle ekstrakte edilen kekik (Thymus vulgaris L.), biberiye (Rosmarinus officinalis L.) ve defne (Laurus nobilis L.) uçucu yağların kimyasal bileĢimi belirlenmiĢtir. SC-CO2 ekstraktsiyon yöntemiyle elde edilen kekik, biberiye ve defne uçucu yağlarında sırasıyla %14.565, %4.134 ve %2.755 linalool tespit edilirken, aynı bitki yağlarında sırasıyla %37.057, %2.942 ve % 2.742 karvakrol teĢhis edilmiĢtir. Distilasyon yöntemiyle elde edilen kekik uçucu yağı %3.589 linalool, %72.160 karvakrol, %1.626 borneol ve % 1.920 timol içerirken, biberiye uçucu yağı %3.331 linalool, %10.449 1,8-sineol, %11.224 kamfor, % 6.669 borneol ve %0.207 timol içermiĢtir. Her iki yöntemle elde edilen kekik uçucu yağın dominant bileĢeni karvakrol iken, biberiye ve defne uçucu yağının ise 1,8-sineol olmuĢtur
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical composition of thyme (Thymus vulgaris L.), rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and laurel (Laurus nobilis L.) essential oils extracted by supercritical carbon dioxide (SC-CO2) and distillation methods were determined. While 14.565%, 4.134% and 2.755% linalool were detected in thyme, rosemary and laurel essential oils obtained by SC-CO2 extraction method, respectively, 37.057%, 2.942% and 2.742% carvacrol were detected in the same plant oils, respectively. While thyme essential oil obtained by the distillation method contains 3.589% linalool, 72.160% carvacrol, 1.626% borneol and 1.920% thymol, rosemary essential oil contained 3.331% linalool, 10.449% 1,8-cineol, 11.224% camphor, 6.669% borneol and 0.207% thymol. While the dominant component of thyme essential oil obtained by both methods was carvacrol, the major constituent of rosemary and laurel essential oils was 1,8- cineol.