Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan ve Türkiye'de özel eğitim sistemlerinin karşılaştırılması
Comparing the special education system in America, Saudi Arabia, and Turkey
  1. Tez No: 666248
  2. Yazar: WAFA ALTUWIRQI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her toplumun coğrafi yapısına göre değişen siyasi, ekonomik ve sosyal özellikleri vardır. Bu siyasi, ekonomik ve sosyal faktörler ülkelerdeki eğitim sisteminin şekillenmesinde rol oynamaktadır. Eğitim sistemleri toplumların koşullarına, özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Bu nedenle, her topluluğun eğitim sistemi benzersiz olduğu için diğer ülkelerdeki eğitim sistemlerinin incelenmesi, ülkelerdeki eğitim sistemleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların bilinmesine ve böylece eğitim sürecinin geliştirilmesine ve sorunların çözülmesine katkıda bulunabilir. Bu araştırmada, Türkiye, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki özel eğitim sistemlerinin benzerlik ve farklılıklarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki özel eğitim sistemleri hakkında bilgiler verilmiş, sonra ülkelerdeki özel eğitim sistemleri çeşitli faktörlerden incelenmiştir. Özel eğitim sistemlerinin tanılama, yerleştirme, yasal düzenlemeler ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimi süreçleri incelenmiş ve karşılaştırılmış, bulgulara göre yorumlar yapılmış daha sonra da sonuçlar çıkartılarak öneriler getirilmiştir. Bu araştırma, nitel bir araştırma olup doküman analizine dayanan karşılaştırmalı eğitim araştırmasıdır. Bu araştırmada verilerin toplanmasında Araştırmanın sonucundan elde edilen bulgulara göre, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki eğitim sistemi, merkezi bir sisteme sahip olması bakımından benzerdir. Aksine Amerika'nın federatif yapısından dolayı eğitim işlerindeki yetkiler Federal Devlet ile eyaletler arasında paylaşılmıştır. Buna bağlı olarak, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki özel eğitim sistemi benzerdir ve birkaç farklı yönü vardır. Aksine, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki özel eğitim sistemi birçok açıdan Suudi Arabistan ve Türkiye ile farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, genel olarak eğitim sistemlerindeki ve özellikle özel eğitim sistemlerindeki benzerlikler ve farklılıklar, ülkelerin toplumun kültürüne ve ihtiyaçlarına uygun çok farklı eğitim sistemlerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın son bölümünde, veriler ve değerlendirmeler ışığında, sahadaki araştırmacıların zenginleştirilmesine katkıda bulunabilecek çeşitli çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Every society has political, economic and social characteristics that vary according to its geographical structure. These political, economic and social factors play a role in shaping the education system in countries. Education systems differ according to the conditions, characteristics and needs of societies. Therefore, since the education system of each community is unique, the study of the education systems in other countries can contribute to knowing the similarities and differences between the education systems in the countries, thereby improving the education process and solving the problems. In this study it has been tried to explain that what are similarities and differences in private education system of Turkey, Saudi Arabia and The United States of America. Information about the special education systems in The United States, Turkey, and Saudi Arabia has been given and later, special education systems in these countries are examined from various factors. Diagnosis, placement, legal regulations and special education teacher training processes of special education systems were examined and compared, comments were made according to the findings, and then suggestions were made by making conclusions. This research is a qualitative research and a comparative education research based on document analysis. According to the data obtained from the survey, Saudi Arabia and the education system in Turkey is similar and having a centralized system. On the other hand, due to the federative structure of America, the powers in education system are shared between the Federal State and the states. Accordingly, Saudi Arabia and Turkey's special education system are similar, and there are some different directions also. In contrast, the special education system in The United States with Saudi Arabia and Turkey are different in many aspects and shares very different direction. As a result, the similarities and differences in the education systems in general, and especially in special education systems, reveal that countries have very different education systems suitable for the culture and needs of society. In the last part of the research, Suggestions were made in the light of data and evaluations from various studies and that may contribute to the enrichment of researchers in this field.