Atom çekirdeklerin dev rezonansların zamana bağlı Hartree-Fock yaklaşımıyla incelenmesi
Analysis of giant resonances in atomic nuclei by time dependent Hartree-Fock approach
- Tez No: 666319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dev rezonanslar genellikle düşük genlikli harmonik salınıcı yaklaşımı altında incelenir. Bu yaklaşımda dev rezonanslar bir parçacık bir deşik uyarılmalarının koherent toplamından oluşur. Dev rezonansların enerjileri nötron veya proton ayırma enerjsinin üzerinde yer alır ve dolayısıyla nötron, proton, alfa, döteron, gama bozunumlarından biriyle enerji yitirirler. Dev rezonanslar çekirdek yapısı ve bozunumu konusunda bilgi sağlar. Günümüzde dinamik çekirdek salınımları zamana bağlı Hartree-Fock yaklaşımı kullanarak incelenebilir. Nükleonlar arası güçlü çekirdek etkileşmesi Skyrme potansiyeli ile ifade edilir. Bu tezde izoskaler kuadrupol rezonansın Skyrme parametrelerine bağımlılığı Sky3D programı kullanılarak incelenmiştir. Farklı Skyrme parametreleri kullanılarak hangi etkileşme kuvvetinin daha iyi sonuç verdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Giant resonances are generally studied under the low amplitude harmonic oscillator approach. In this approach, giant resonances consist of a coherent sum of particle-hole excitations. The energies of giant resonances lie above the neutron or proton separation energy and hence they lose energy with one of the neutron, proton, alpha, deuteron, gamma decays. Giant resonances provide information about structure and decay of nuclei. Today, dynamic nucleus oscillations can be analyzed using the time dependent Hartree-Fock approach. Strong nuclear interaction between nucleons is expressed by the Skyrme potential. In this thesis, the dependence of isoscalar quadrupole resonance on Skyrme interaction was investigated by using the Sky3D program. Using different Skyrme interactions, it was investigated which interaction force gave better results.