Cibuti'de bankacılık hizmetlerinin kalitesinin ölçülmesi
Measuring the quality of banking services in Djibouti
  1. Tez No: 666410
  2. Yazar: İBRAHIM OMAR İSMAİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapılan bu araştırmada Cibuti bankalarında hizmet alan müşterilerin hizmet kalitesi beklentileri ile hizmet kalitesi algılarının demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Cibuti bankalarından hizmet alan 217 erkek ve 177 kadın olmak üzere 394 müşteri katılmıştır. Araştırmaya katılan müşterilerin hizmet kalitesi beklenti ve algılarının belirlenmesinde“Hizmet Kalitesi Ölçeği (Servqual)”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Independent T test, One Way ANOVA ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda müşterilerin hizmet kalitesi beklentileri ile algılanan hizmet kalitelerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre hizmet kalitesi beklentilerine ilişkin bulgular değerlendirildiği zaman müşterilerin hizmet kalitesi beklentilerinin yaş grubu, aylık gelir düzeyi, medeni durum ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Demografik değişkenlere göre müşterilerin hizmet kalitesi algıları değerlendirildiği zaman müşterilerde hizmet kalitesi algısının yaş grubu, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to examine the service quality expectations and service quality perceptions of customers receiving services in Djibouti banks according to demographic variables. 394 customers, who include 217 men and 177 women, receiving service from Djibouti banks took part in the study. The 'Service Quality Scale (Servqual)' was used to determine the service quality expectations and perceptions of the customers who participate in the study. Independent T test, OneWay ANOVA and Correlation Analysis were used in SPSS 22.0 program during the analysis process of the obtained data. At the end of the research, it was determined that customers' expectations of service quality and perceived service quality were moderate. When the results of service quality expectations were evaluated according to demographic variables, it was determined that customers' service quality expectations differed significantly according to age group, monthly income level, marital status, and education level variables (p0.05). According to demographic variables, when customers' perceptions of service quality were evaluated, it was determined that the perception of service quality among customers showed a significant difference according to age group, education level and monthly income level (p0.05).