Islamic banking and finance in djibouti
Cibuti'de İslami bankacılık ve finans
- Tez No: 673890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Cibuti Cumhuriyeti'ndeki İslami finans ve bankacılığı ve yayılmasını geciktiren engelleri tespit etmeyi amaçlamaktadır ve Cibuti Cumhuriyeti'nde İslami bankacılığın doğuşu ülkenin ekonomik dinamiklerini değiştirdi mi? Cibuti ekonomisi, son yıllarda yıllık ortalama yüzde 6,5 oranında güçlü bir büyüme kaydetti. İslami bankacılık varlıkları yıllık ortalama yüzde 20 oranında büyüyor. İslami finans, Cibuti'nin bankacılık pazarının yüzde 17'sini temsil ediyor. Yurt içi fiyatlar, 2017'de yıllık yüzde 3'lük enflasyon oranıyla nispeten istikrarlı. Cibuti'nin ülkeye iyi hizmet eden bir para kurulu var. ABD doları için sabit bir döviz kuru vardır. Dış uluslararası rezervler, üç ayın üzerindeki ithalatı karşılamasıyla rahat bir seviyede. İslami bankacılık sektörü istikrarlı bir şekilde büyüyor. 2017 sonu itibarıyla ülkede faaliyet gösteren 11 bankadan üçü İslami bankalardır ve pazar payları toplam bankacılık varlıklarının% 21'ini oluşturmaktadır. Genel olarak, finansal hizmetler GSYİH'nın% 13'ünü oluşturmaktadır. Bankacılık, varlıkların% 97'si ile Cibuti'nin finansal hizmetler endüstrisinin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Sigorta sektörü, varlıkların ilave% 2,5'ini oluştururken, mikrofinans kalan% 0,5'lik kısımdan sorumludur. Çalışmanın ışığında, bir dizi öneri çıkarıldı: İslami bankacılıkta ileriye dönük sürekli büyümeyi sağlamak için, İslami finans konusunda liderliğin taahhüdü ve halkın olumlu tutumu, gerekli düzenleyici çerçeve ve destekleyici kılavuzlar ile desteklenmelidir. İslami bankacılık araçları, ürünleri ve İslami finansman. Cibuti'nin İslami bankacılık sistemi, İslami standartların, prosedürlerin ve uygulamaların çapraz senkronizasyonundan büyük ölçüde faydalanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify Islamic finance and banking in the Republic of Djibouti and the obstacles that delay its spread and is the birth of Islamic banking in the Republic of Djibouti has changed the economic dynamics of the country? The Djiboutian economy has registered robust growth in recent years, averaging at the rate of 6.5 percent annually. Islamic banking assets grow at an average rate of 20 percent annually. Islamic finance represents 17 percent of Djibouti's banking market. Domestic prices are relatively stable with an annual inflation rate of 3 percent in 2017. Djibouti has a currency board which has served the country well. It has a fixed exchange rate to the US dollar. The external international reserves are at a comfortable level with above three months of imports cover. The Islamic banking sector has been growing steadily. As of end 2017, three of the 11 banks operating in the country were Islamic banks and their market share accounts for 21% of the total banking assets. Overall, financial services account for 13% of GDP. Banking accounts for the vast majority of Djibouti's financial services industry, with 97% of assets. The insurance sector accounts for an additional 2.5% of assets, while microfinance is responsible for the remaining 0.5%. In light of the study a set of recommendations had been deduced: to achieve continuous growth in Islamic banking going forward, the commitment from the leadership and positive attitude of the public on Islamic finance need to be accompanied with the necessary regulatory framework and guidelines in support of Islamic banking instruments, products and Islamic financing. Djibouti's Islamic banking system will greatly benefit from cross-synchronization of Islamic standards, procedures and practices.