Benzamid türevi ligand içeren rutenyum-karbonil komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve katalitik aktivitesi
Synthesis, structural characterization of ruthenium-carbonyl complexes bearing benzamide derivative ligand and their catalytic activity
  1. Tez No: 666417
  2. Yazar: MUHAMMED ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, benzamid türevi ligandları (L1-6) ile PPH3, CO ve Cl yardımcı ligandları tarafından desteklenen rutenyum komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve bunların aminlerin oksidasyonunda katalizör olarak değerlendirilmesi rapor edildi. RuCO(L1-6)(PPH3)2 kompleksleri, farklı elektronik ve sterik özelliklere sahip L1-6 ligandları ve RuHCOCl(PPh3)3 öncüsünün reaksiyonundan hazırlandı. Hazırlanan kompleksler FT-IR, 1H- 13C- ve 31P-NMR spektroskopik teknikleri ile karakterize edildi. Uygun kristal kalitesine sahip RuCO(L1)(PPH3)2 ve RuCO(L3)(PPH3)2 komplekslerinin moleküler yapıları aynı zamanda X-ışını tek kristal analizi ile doğrulandı. RuCO(L1)(PPH3)2 ve RuCO(L3)(PPH3)2'nin katı hal yapıları, rutenyum merkezinin bir karbonil, bir klorür, iki PPh3 ligandları ve monoanyonik formdaki bidentat benzamid ligandından gelen S,O donör atomları tarafından çevrelendiğini ortaya çıkardı. Hazırlanan rutenyum komplekslerinin katalitik aktivitesi primer benzilik aminlerin amidlere aerobik oksidasyonu için araştırıldı. Genel olarak tüm katalizörler, mevcut reaksiyon koşulları altında amid üretimine karşı mükemmel aktivite ve seçicilik sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis and structural characterization of ruthenium complexes supported by benzamide derivative ligands (L1-6) as well as PPH3, CO and Cl auxiliary ligands and their evaluation as catalysts in the oxidation of amines were reported. RuCO(L1-6)(PPH3)2 complexes were prepared from the reaction of the RuHCOCl(PPh3)3 precursor and L1-6 ligands having different electronic and steric properties. The complexes prepared were characterized by FT-IR, 1H-13C- and 31P-NMR spectroscopic techniques. The molecular structures of RuCO(L1)(PPH3)2 and RuCO(L3)(PPH3)2 complexes with appropriate crystal quality were also confirmed by X-ray single crystal analysis. Solid state structures of RuCO(L1)(PPH3)2 and RuCO(L3)(PPH3)2 revealed that the ruthenium center is surrounded by one carbonyl, one chloride, two PPh3 ligands, and the S,O donor atoms from the benzamide ligand in bidentate monoanionic form. The catalytic activity of prepared ruthenium complexes for the aerobic oxidation of primary benzylic amines to amides was investigated. Overall, all catalysts exhibited excellent activity and selectivity towards amide production under the present reaction conditions.