Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının 6. sınıf öğrencilerinin ekolojik okuryazarlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the argumentation based science learning approach on the ecological literacy of 6th grade students
- Tez No: 666654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OĞUZ HAÇAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Kendi öğrenme sürecimizin öznesi olarak ekolojik okuryazarlığı anlamak, içselleşmek ve deneyimlememiz gerekmektedir. Dolayısıyla geleceğin yetişkinleri olan bugünün çocuklarının etkili ve duyarlı bireyler olmasının yolu onlara ekolojik okuryazarlığı kazandırmaktır. Bu bağlamda öğrencilerin ekolojik okuryazarlıklarının geliştirilmesine yönelik bir model önerisi ortaya konulmaktadır. Araştırmada, çevrimiçi argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının altıncı sınıf öğrencilerin ekolojik okuryazarlık akademik başarıları ve tutumları üzerindeki etkisi ile ekolojik okuryazarlık eğitimi modeline yönelik öğrenci ve veli görüşlerini tespit etmek amaçlanmaktadır. Araştırmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 20 6. sınıf öğrencisi ve öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ekolojik okuryazarlık akademik başarı testi ve tutum ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formları, günlükler ile öğretim materyali olarak çalışma yaprakları ve el ürünleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama ve veri toplama süreci 7 hafta içinde 18 ders saati sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri bağımlı örneklem t testi ve wilcoxon işaretli sıralar testi; nitel verileri içerik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin öntest ve sontest ekolojik okuryazarlık akademik başarı ve tutum puan ortalamaları arasında sontestler lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden hem öğrencilerin hem de velilerin ekolojik okuryazarlık eğitimi modeline ilişkin görüşlerinin olumlu ve genel anlamda benzer olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle öğretim programlarının öğrencilerin ekolojik okuryazarlıklarını geliştiren nitelikte olması, ekolojik okuryazarlığın ayrı ve zorunlu bir ders olarak tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As the subject of our own learning process, we need to understand, internalize and experience ecological literacy. Therefore, the way today's children, who are the adults of the future, become effective and sensitive individuals is to gain them ecological literacy. In this context, a model proposal is put forward for the development of students' ecological literacy. In the study, it is aimed to determine the effect of the online argumentation-based science learning approach on the ecological literacy academic achievements and attitudes of sixth grade students and the students and parents' opinions towards the ecological literacy education model. The action research method was used in the study. The study group consists of 20 6th grade students studying in a secondary school in Kastamonu in the academic year of 2020-2021 and their parents. The ecological literacy academic achievement test and attitude scale, semi-structured interview forms, diaries, worksheets and handicrafts were used as teaching materials developed by the researcher. The application and data collection process of the study took 18 class hours in 7 weeks. The quantitative data of the research are dependent sample t test and wilcoxon signed ranks test; qualitative data were analyzed with content analysis. According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that there is a significant difference in favor of posttests between the students' pre-test and post-test ecological literacy, academic achievement and attitude mean scores. In addition, it was determined from the student diaries and semi-structured interviews that the opinions of both students and parents about the ecological literacy education model were positive and generally similar. Based on these results, it is suggested that curricula should be of a quality that improves students' ecological literacy, and that ecological literacy should be designed as a separate and compulsory course.