The effects of maternal and other obesity related factors on body mass index among 2-6 years old private kindergarten preschoolers
Özel anaokuluna giden 2-6 yaş arası çocukların annelerine ait faktörlerin ve obezite ile ilişkili diğer faktörlerin çocukların beden kütle indeksi üzerine etkisi
- Tez No: 666670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aydın, S. (2021). Özel Anaokuluna Giden 2-6 Yaş Arası Çocukların Annelerine Ait Faktörlerin ve Obezite İle İlişkili Diğer Faktörlerin Çocukların Beden Kütle İndeksi Üzerine Etkisi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, Master Tezi, İstanbul. Çocukluk çağı obezitesi gittikçe önem kazanan küresel bir problem haline gelmiştir. Çocukluk çağı obezitesi bazı faktörlerle ilişkilendirilmektedir ve bu faktörlere müdahale edildiğinde prevelans ve insidansının azaltılabileceği düşünülmektedir. Anaokulu çağı çocuklarında özellikle anneler çocuklarının rol modelidir ve çocukların beslenmesinden sorumlu kişilerdir. Annenin besleme uygulamaları ve obezite ile ilişkili ebeveyne ait diğer faktörler çocuğun obezite gelişimi üzerinde etkili olabilir. Bu çalışma emzirme, çalışma durumu, evde yemek pişirme gibi anneye ait faktörler ve fiziksel aktivite, stres faktörü, televizyon izleme gibi çocukluk çağı obezitesi ile ilişkili diğer faktörlerin anaokulu çağı çocuklarının beden kütle indeksi (BKI) persentili üzerinde etkili olup olmadığını incelemek ve ayrıca annelerin çocuk besleme uygulamalarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul'da özel 4 anaokulundan kız (n=106) ve erkek (n=87) olmak üzere toplamda 193 öğrenci ve anneleri katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aydın, S. (2021). The Effects of Maternal and Other Obesity Related Factors on Body Mass Index Among 2-6 Years Old Private Kindergarten Preschoolers. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Nutrition and Dietetics, Master Thesis, Istanbul. Childhood obesity has become an increasingly important global problem. It is associated with some factors and if these factors can be intervened, its prevalence and incidence may be decreased. In preschool-age children, especially mothers are the role models of their children and responsible from their nutrition. Maternal feeding practices and other parent-controlled factors associated with obesity may have an impact on the child's development of obesity. This study aimed to examine whether maternal factors including breastfeeding, employment status, cooking at home and, other factors related to childhood obesity such as physical activity, stress factor and watching television affect the body mass index (BMI) percentile of preschool children, and to examine mothers' child feeding practices. 193 preschoolers, including girls (n=106) and boys (n=87) from four private kindergartens in Istanbul, and their mothers participated in the study.